W 2023 roku czekają nas dwie podwyżki. Ile wynosi nowa płaca minimalna?

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko/Diana Ryściuk
Źródło:
TVN24, Strefa Biznesu
Odkładanie pieniędzy

W 2023 roku czeka nas nie jedna, a dwie podwyżki płacy minimalnej. To dobra wiadomość dla wielu osób, które zarabiają tzw. najniższą krajową. Oznacza to także, że wzrośnie też wysokość płacy godzinowej. Pierwsza podwyżka już za nami - obowiązuje od 1 stycznia. Kolejna będzie miała miejsce w lipcu.

Ile wynosi płaca minimalna w 2023 roku?

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. Zgodnie z nim, od 1 stycznia 2023 roku wzrosła ona do 3490 zł brutto (wzrost o 480 zł). Z kolei od 1 lipca minimalne wynagrodzenie będzie na poziomie 3600 zł brutto - wzrost o 19,6% w stosunku do kwoty z 2022 roku.

Praca i finanse

Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

- Rozpoczęta w Radzie Dialogu Społecznego dyskusja nad wzrostem wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej i minimalnej płacy wskazuje, że występują w tym zakresie duże różnice, przede wszystkim w kontekście zagrożenia inflacją i nakręcania spirali cenowo – płacowej, która uderzy nie tylko w gospodarkę, ale i w realne dochody gospodarstw domowych – mówił prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych RDS dla Strefy Biznesu.

Płaca minimalna w 2023 zostanie podniesiona dwukrotnie

Wzrost płacy minimalnej regulowany jest przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. W związku z nim ustala się najniższą krajową w oparciu o prognozowany wskaźnik inflacji, a także o wskaźnik korygujący w wysokości 2/3 planowanego wzrostu PKB. Gdy w ustawie budżetowej prognozowany wskaźnik przekracza 5 proc., to najniższą krajową trzeba podnieść od stycznia, a później ponownie od lipca.

Stawka godzinowa w 2023

Minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2023 roku wynosi 22,80 zł brutto, a od 1 lipca wyniesie - 23,50 zł. Dla porównania w tym roku stawka godzinowa została ustalona w wysokości 19,70 zł. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej o projekcie dwóch podwyżek przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: TVN24, Strefa Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Nastco/Getty Images

Pozostałe wiadomości