Finanse i Praca

Praca zdalna według nowych przepisów. "To może stanowić spore wyzwanie dla firm"

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
"Puls Biznesu"
Praca zdalna

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma m.in. uregulować zasady home office. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie w ciągu najbliższych miesięcy. Jakie będą obowiązki pracodawców? Co muszą zapewnić swoim pracownikom?

Praca zdalna w Kodeksie pracy

Praca zdalna rozwinęła się podczas pandemii i w wielu firmach wciąż cieszy się dużą popularnością. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy w końcu doczekamy się przepisów, które będą ją regulowały. Pracodawca będzie musiał wypełnić obowiązki określone w znowelizowanym Kodeksie pracy.

- W tym celu konieczne będzie dostosowanie wewnętrznych regulacji firmy do nowych przepisów. Chodzi głównie o przygotowanie regulaminu pracy zdalnej. Jego treść powinna być uzgodniona, a przynajmniej skonsultowana z organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. To może stanowić spore wyzwanie dla firm - przyznał Maciej Andrzejewski, adwokat w kancelarii CMS w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Zobacz wideo: Praca i finanse

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Pracownik będzie musiał wykonywać obowiązki w miejscu, które zgłosił pracodawcy, a ten je zaakceptował. Zatrudniający będzie uprawniony do sprawdzenia, czy stanowisko pracy zdalnej spełnia wymogi BHP i jest ergonomiczne.

Praca zdalna - zwrot kosztów, ryczałt

Projekt zakłada, że pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, a także do wypłacania ekwiwalentu bądź ryczałtu za home office. I tu pojawia się pytanie - jak to obliczyć? Przewidywane są dwa rozwiązania.

Jak wskazuje Maciej Andrzejewski, pierwszym jest "zwrot dokładnej kwoty, jaką pracownik musiał ponieść z własnej kieszeni w związku z wypełnianiem zawodowych obowiązków poza firmą". Wówczas wymagałoby to comiesięcznego wyliczania kosztów m.in. prądu i Internetu.

Drugą opcją jest ryczałt - stała comiesięczna kwota wypłacana w zależności od liczby dni przepracowanych zdalnie. - Projekt nie precyzuje sposobu obliczania ryczałtu. Firmy mogą zastosować uproszczony model. Uwzględnia on dwa podstawowe koszty: energię i Internet - podkreślił adwokat w "PB".

Zobacz wideo: Polacy polubili pracę zdalną

Polacy polubili pracę zdalną. Nie chcą wracać do biur!
Polacy polubili pracę zdalną. Nie chcą wracać do biur! Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: milan2099/Getty Images

Pozostałe wiadomości