Nowelizacja Kodeksu pracy ma m.in. uregulować zasady home office, czyli pracy zdalnej. Posłowie wypowiedzieli się za wprowadzeniem jej do kodeksu. Jakie będą obowiązki pracodawców? Co muszą zapewnić swoim pracownikom?
Nowelizacja Kodeksu pracy - definicja pracy zdalnej
Posłowie wypowiedzieli za wprowadzeniem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Według nowych przepisów praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie bądź częściowo w miejscu, które wskaże pracownik i każdorazowo uzgodni je z pracodawcą. Co więcej, zatrudniający będą mogli wprowadzić kontrolę rzeźwości pracowników.
Praca i finanse
Zgodnie z nowelizacją do Kodeksu pracy wprowadzona została definicja pracy zdalnej, "zgodnie z którą będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość" - podaje portal tvn24.pl.
Praca zdalna w Kodeksie pracy
Praca zdalna rozwinęła się podczas pandemii i w wielu firmach wciąż cieszy się dużą popularnością. W ciągu najbliższych miesięcy nowe przepisy wejdą w życie. Pracodawca będzie musiał wypełnić obowiązki określone w znowelizowanym Kodeksie pracy.
- W tym celu konieczne będzie dostosowanie wewnętrznych regulacji firmy do nowych przepisów. Chodzi głównie o przygotowanie regulaminu pracy zdalnej. Jego treść powinna być uzgodniona, a przynajmniej skonsultowana z organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. To może stanowić spore wyzwanie dla firm - przyznał Maciej Andrzejewski, adwokat w kancelarii CMS w rozmowie z "Pulsem Biznesu".
Nowe przepisy przewidują pracę zdalną całkowitą oraz hybrydową - w zależności od potrzeb danego pracownika i jego pracodawcy. Dodatkowo umożliwia polecenie pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach, np. czasu obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy. Praca zdalna może być także wykonywana okazjonalnie - w tym celu pracownik musi złożyć wniosek w formie papierowej bądź elektronicznej.
Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej między innymi: rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie, kobietom w ciąży oraz rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia. Zmiany wchodzą w życie 2 miesiące po publikacji, czyli od lutego 2023 roku.
Praca zdalna - kontrola trzeźwości
Nowelizacja zakłada możliwość wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników bądź kontrolę na obecność środków, które działają podobnie. Będzie to możliwe wtedy, gdy stanowić to będzie niezbędne działanie do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.
Jeśli u pracownika stwierdzona zostanie obecność alkoholu lub innego środka, który działa podobnie - pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia go do pracy. Takie badanie będzie mogła również przeprowadzić policja. Zmiany wchodzą w życie 14 dni od opublikowania.
Zobacz wideo: Polacy polubili pracę zdalną
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
Źródło: "Puls Biznesu"/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: milan2099/Getty Images