Premia termomodernizacyjna to pieniądze, które umożliwiają szybszą spłatę kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Od grudnia tego roku jej wysokość wzrosła do 26%. Kto może się o nią ubiegać? Gdzie i jak należy złożyć wniosek?
Premia termomodernizacyjna wzrosła od 1 grudnia 2022 r. z 16 do 26%. Premia remontowa wzrosła z 15 do 25%. Jeśli termomodernizacja połączona zostanie z inwestycją w odnawialne źródła energii, bank pokryje 31% kosztów danego przedsięwzięcia.
Zmiany w premii termomodernizacyjnej - Program TERMO
Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, 1 grudnia 2022 roku weszły w życie ustawowe zmiany, które zwiększają wsparcie finansowe na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną budynków. Dodatkowo wprowadzona została premia MZG, która ma pomóc poprawić stan techniczny mieszkaniowego zasobu gmin. Rozwiązania te będą funkcjonowały pod wspólną nazwą - Program TERMO.
Praca i finanse
Praca i finanse
Kto może się ubiegać o premię termomodernizacyjną?
O premię mogą starać się:
- społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM),
- towarzystwa budownictwa społecznego (TBS),
- jednostki samorządu terytorialnego,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- spółki prawa handlowego,
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- osoby fizyczne - też właściciele domów jednorodzinnych.
Ile wyniesie premia termomodernizacyjna?
Wysokość premii termomodernizacyjnej wzrosła do 26% kosztów inwestycji. Jeżeli jest ona połączona z inwestycją w OZE, to premia łączna wyniesie 31% kosztów przedsięwzięcia. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju wsparcie finansowe ma na celu ułatwienie spłaty kredytu i nie jest wypłacane w gotówce.
Jak złożyć wniosek o premię termomodernizacyjną?
Wniosek o przyznanie premii należy złożyć w banku kredytującym, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Obecnie (2 grudnia 2022 r.) są to: BNP Paribas Bank Polska S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pocztowy S.A. Aktualną listę banków można sprawdzić na stronie bkg.pl.
Wniosek, który należy złożyć w banku można pobrać tutaj.
We wniosku należy uzupełnić dane inwestora, takie jak:
- Nazwa lub nazwisko i imię
- REGON/PESEL/data urodzenia dla cudzoziemców),
- NIP,
- Adres siedziby albo miejsca zamieszkania (kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer)
- Adres do korespondencji (nazwa adresata, kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer)
- Dane do kontaktu (imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail)
- Forma prawna
Oprócz tego należy podać informacje o przedsięwzięciu termomodernizacyjnym, zatwierdzić oświadczenie inwestora, a także podać dane banku akredytującego. Do wniosku należy załączyć audyt energetyczny, dokumentacje wzmocnienia budynku wielkopłytowego (jeśli ma zostać wykonane) oraz umowę kredytu (oryginał lub kopię poświadczoną przez bank kredytujący za zgodność z oryginałem).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Grzyb na ścianie – przyczyny, szkodliwość i metody usuwania
- Zmiany w programie "Mój prąd" 4.0. Kiedy wchodzą w życie? Jak złożyć wniosek?
- Program Czyste Powietrze Plus. Dotacja może wynieść nawet 79 tys. zł
Autor: Teofila Siewko
Źródło: bgk.pl
Źródło zdjęcia głównego: stevepb/Pixabay