Dom

Grzyb na ścianie – przyczyny, szkodliwość i metody usuwania

Dom

Aktualizacja:
iStockphotoEvgen_Prozhyrko/Getty Images

Grzyb na ścianie pojawia się ze względu na usterki budowlane, wilgoć kondensacyjną i kapilarną. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zlikwidować powstawanie grzyba w pomieszczeniach. Jak zlikwidować grzyb na ścianie?

Grzyb na ścianie to bardzo niebezpieczne zjawisko, które jak najszybciej należy zlikwidować. Nalot można usunąć samodzielnie bądź z pomocą profesjonalnej firmy. Jakie są przyczyny grzyba na ścianie?

Przyczyny grzyba na ścianie

Nieestetyczny grzyb na ścianie to problem wielu domów i innych obiektów budowlanych. Pojawia się zarówno w nowych mieszkaniach, jak i starych domach. Główna przyczyna szkodliwych wykwitów to nieprawidłowa cyrkulacja powietrza, a także wilgoć w pomieszczeniach. Czarny grzyb na ścianie pojawia się przede wszystkim w kuchni i łazience, a niekiedy również w pomieszczeniach dziennych i sypialnianych. Dzieje się tak ze względu na błędy budowlane, czyli występowanie mostków termicznych. Luki, przez które ucieka ciepło, powstają m.in. w okolicy okien i drzwi, połączeniu dachu lub ściany ze ścianą zewnętrzną, a także w okolicach balkonu. W takich miejscach dochodzi do wychładzania i zjawiska kondensacji pary, a w efekcie wykwitów grzyba i pleśni. Do najczęstszych przyczyn grzyba na ścianie należy jednak montaż zbyt szczelnych okien plastikowych, które uniemożliwiają przepływ świeżego powietrza. Znalezienie przyczyny powstawania grzyba jest kluczowe, ponieważ zadecyduje o ponownym pojawieniu się wykwitów. Przyczyną może też być przeciekanie wody przez nieszczelny dach lub pękniętą rynnę, a nawet uszkodzone instalacje wodno-kanalizacyjne. Powodem, dla którego w mieszkaniu pojawia się grzyb, jest również zawilgocenie ścian związane z ich przemarzaniem.

Grzyb na ścianie a zdrowie

Nieestetyczne plamy mają różne przyczyny, które należy rozpoznać i eliminować. W innym wypadku może dojść do niekorzystnych zmian w zdrowiu użytkowników budynku. Nieprzyjemny zapach grzyba to nie jedyny powód, dla którego należy go wyeliminować. Jaki wpływ na zdrowie ma grzyb na ścianie? Wśród negatywnych skutków obecności grzyba w pomieszczeniach wyróżnia się podrażnienie górnych dróg oddechowych i oczu, bóle głowy, brzucha i katar, a nawet grzybicę paznokci. Grzyb na ścianie ma wpływ na rozwój chorób nerek, może być przyczyną problemów z płodnością i stymuluje rozwój nowotworów. Ponadto podrażniający grzyb ma negatywny wpływ na zdrowie alergików, przyczynia się do rozwoju wysypki oraz zapalenia zatok.

Jak zlikwidować grzyb na ścianie?

Określenie przyczyny powstawania grzyba na ścianie jest kluczem do sukcesywnego oczyszczenia pomieszczeń. Wyszukanie usterki w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu należy rozpocząć bezzwłocznie. Wszelkie mankamenty powinny zostać naprawione, ponieważ po pewnym czasie grzyb może powrócić. Jeśli jego przyczyną jest wilgoć kondensacyjna, należy zadbać o skuteczną wentylację pomieszczeń, a w przypadku przemarzania ścian o dodatkową impregnację. Grzyb może pojawiać się znacznie częściej w nieocieplanych domach zbudowanych niewłaściwego materiału. W związku z tym należy wziąć pod uwagę termomodernizację, która zabezpieczy elewację przed szkodami, jakie niesie za sobą rozwój grzyba.

Jak usunąć grzyb ścienny?

Znalezienie i zlikwidowanie przyczyny, przez którą grzyb pojawił się w naszym domu, to połowa sukcesu. Jak pozbyć się grzyba na ścianie? Oczyszczanie powierzchni rozpoczyna się od mechanicznego usunięcia grzyba na sucho lub mokro. Pierwszy sposób polega na oczyszczeniu podłoża szczotką, drugi z kolei wymaga użycia czystej wody lub z dodatkiem detergentu. Jaki preparat na grzyb na ścianie będzie najlepszym wyborem? Przede wszystkim należy dokładnie zaznajomić się z etykietą detergentu i wybrać taki, który przeznaczony jest do wnętrz. Po zastosowaniu preparatu grzybobójczego nie wolno przebywać w pomieszczeniu przez kilka lub kilkanaście godzin. Jeżeli remont ścian będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem na usunięcie problemu, należy pamiętać o zastosowaniu przeciwgrzybiczego środka podkładowego, tynku, kryjącego podkładu, a na końcu farby antypleśniowej. Jeśli detergenty mają szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników, należy zdecydować się na domowe sposoby na grzyba ściennego. Dobrym rozwiązaniem będzie zeskrobanie ze ściany pleśni, ewentualne skucie tynku i usunięcie grzybni. Ostatnim krokiem jest zastosowanie mieszanki na grzyb ścienny, czyli octu w proporcji 4:1. Innym sposobem na grzyb na ścianie jest przemywanie powierzchni wodą z olejkiem z drzewa herbacianego, lawendowego lub goździkowego. Jeśli obawiamy się kontaktu z grzybem, możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy zabezpieczą teren preparatami grzybobójczymi i dogłębnie oczyszczą grzybnię.

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości