Newsy

Gałęziówka cieszy się dużym zainteresowaniem. Sprzedano już 545 tys. metrów sześciennych

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Ścinka drzew

W 2022 roku gałęziówka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sierpniu Lasy Państwowe odnotowały o prawie połowę większą sprzedaż, niż w tym samym czasie w 2021 roku. Również grubsze drewno opałowe cieszy się dużym zainteresowaniem. Czym jest gałęziówka i jak można ją kupić?

Duże zainteresowanie drewnem na opał i gałęziówką

Tak zwana gałęziówka to rodzaj drewna, które można przeznaczyć na opał. Jest to drobne drewno, które pozyskiwane jest jako odpad podczas ścinki drzew. Są to gałęzie o grubości 5 cm bez kory oraz do 7 cm w korze. Po pocięciu ich na odpowiednią długość, staje się drewnem opałowym. Jest ona znacznie tańsza niż tradycyjnie kupowane drewno opałowe, ponieważ kosztuje około 30 zł za metr sześcienny. Dla porównania, grubsze drewno opałowe powyżej 7 cm kosztuje średnio 120 zł za metr sześcienny.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Wieloletnia praktyka w tym wypadku jest taka, że zainteresowani sami układają je w stosy do pomiaru. Dzięki temu to drewno jest bardzo tanie. Leśnik stos mierzy i wycenia. Przeciętnie 1 metr sześcienny kosztował tylko 31 złotych netto (są lokalne różnice) - mówił Rzecznik Lasów Panstwowych Michał Gzowski. 

W sierpniu 2022 roku sprzedano 545 tysięcy metrów sześciennych gałęziówki. To niemal o połowę większa wartość niż w analogicznym czasie w 2021 roku. Duże zainteresowanie spowodowane jest niską ceną tego surowca oraz rosnącymi kosztami ogrzewania. 

Sprzedaż drewna na opał na rynku detalicznym

Gałęziówka, czyli tzw. opał sprzedawany jest wyłącznie na rynku detalicznym. Od maja tego roku pierwszeństwo mają klienci indywidualni. Nie jest sprzedawana firmom.

- Drewno opałowe pozyskuje się niejako przy okazji głównego pozyskania drewna do celów użytkowych. Opał to drewno albo zbyt cienkie, albo obarczone wadami, przez co nie nadaje się na przerób. Opał pojawia się wraz z prowadzonym pozyskaniem - wyjaśniał Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.

Rzecznik poinformował również, że nie ma planów na zwiększenie wycinki drzew i informacje o wyprzedaniu ponad 80% drewna opałowego zaplanowanego do pozyskania na ten rok są nieprawdziwe. Gałęziówkę mogą kupować osoby prywatne po zezwoleniu na jej zebranie oraz wycenieniu przez nadleśnictwo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Guasor/Getty Images

Pozostałe wiadomości