Jest w Polsce blok, który sam produkuje energię dla mieszkańców. "Niektórzy mówili, że to jest pomysł wizjonerski"

Ogrzewanie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wyjątkowy blok w Polsce, który sam produkuje energię dla mieszkańców
Wyjątkowy blok w Polsce, który sam produkuje energię dla mieszkańców
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
W Szczytnie przy ulicy Śląskiej 12 znajduje się wspólnota mieszkaniowa, o której mówią dzisiaj wszyscy. To tam Zbigniew Chrapkiewicz wprowadził innowacyjny pomysł, aby ogrzewać blok najnowszymi technologiami. Co ważne, ceny ustalone w 2015 roku obowiązują do dzisiaj i mieszkańcom nie grożą podwyżki.

Nowoczesne metody ogrzewania

Zbigniew Chrapkiewicz już kilka lat temu wprowadził w życie pomysł, aby blok mieszkalny w Szczytnie ogrzać pompami ciepła i na dużej powierzchni zamontować fotowoltaikę.

- Niektórzy mówili, że to jest pomysł wizjonerski, ale my zrobiliśmy pomysł racjonalizatorski. Pierwszy w Polsce pomysł, gdzie na takim dużym obiekcie zostały zastosowane m.in. pompy ciepła i fotowoltaika. To wszystko zostało sprzężone i do dzisiaj pracuje w tak zwanej hybrydzie - tłumaczył Zbigniew Chrapkiewicz.

Technologicznie nad wszystkim czuwał Krzysztof Klimek, który opowiedział w Dzień Dobry TVN, jakie rozwiązania zostały wprowadzone.

- Panele fotowoltaiczne na dachu, odwierty pod nami, 99 odwiertów. Chodzi o to, że blok jest ogrzewany pompami ciepła, więc wykorzystujemy najnowsze technologie. Zasilany jest z fotowoltaiki z dachu. To był początek, później zamontowaliśmy pompy ciepła powietrzne, żeby podgrzewać ludziom ciepłą wodę użytkową, ale to też nie był taki cel. Chodziło o to, żeby usunąć stare piecyki gazowe, bo to jednak poprawia komfort i bezpieczeństwo - tłumaczył.

W celu zasilenia pomp powietrznych zamontowano także fotowoltaikę na balkonach. To kolejne duże wyzwanie dla tej spółdzielni mieszkaniowej.

Rachunki za ogrzewanie

Zbigniew Chrapkiewicz podkreśla, że ceny ogrzania, które zostały ustalone w 2015 roku, obowiązują do dzisiaj i mieszkańcom nie grożą podwyżki.

- Koszt ogrzania 1m2 na dzień dzisiejszy, przy tych podwyżkach prądu,jest to 1,59 zł wraz z ciepłą wodą użytkową - wyjaśnił wizjoner.

Blok stał się atrakcją turystyczną. Ludzie zatrzymują się i podziwiają ilość fotowoltaiki. Niezwykle zadowoleni są także mieszkańcy.

- Jak się dowiedziałam, że można w tym bloku kupić mieszkanie, to córka kupiła - powiedziała jedna z mieszkanek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości