Newsy

Do kiedy należy wymienić bezterminowe prawo jazdy na terminowe?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
moto.pl
Kobiece dłonie na kierownicy w samochodzie

Rząd zapowiedział, do kiedy należy wymienić bezterminowe prawo jazdy na terminowe. Osoby, które nie dostosują się do przepisów, stracą uprawnienia i nie będą mogły prowadzić samochodów. Kiedy te zasady wchodzą w życie?

Koniec bezterminowego prawa jazdy

Wszystkie osoby w Polsce, które wyrobiły prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku i dostarczyły bezterminowe zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do prowadzenia pojazdów, otrzymywały dokument bezterminowy. Bezterminowość uprawnień odnosiła się do dwóch aspektów wobec prowadzących pojazdy:

 • nie byli zobowiązani wykonywać okresowych badań lekarskich,
 • nie byli zobowiązani do okresowej wymiany dokumentu. W miejscu, które wskazuje datę ważności dokumentu, pojawiała się kreska.

Motoryzacja

Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Bezterminowe prawo jazdy. Do kiedy należy je wymienić?

Od początku 2013 roku instytucja bezterminowego prawa jazdy zniknęła z polskiego porządku prawnego. Nie ma możliwości wystawienia takiego. Następnie urzędnicy postanowili wycofać z rynku te dokumenty, które nabyły wcześniej bezterminowość. W związku z tym, wymiana bezterminowego prawa jazdy na terminowe stanie się obowiązkiem w latach 2028 - 2033. Co ważne:

 • bezterminowe prawo jazdy wymienione maksymalnie do 2033 roku będzie każdorazowo otrzymywało 15-letni termin ważności,
 • kierowca, który do roku 2033 nie zdecyduje się na wymianę bezterminowego prawa jazdy na terminowe, straci prawo do prowadzenia samochodów.

Fakt, że obecnie kierowca nie ma obowiązku noszenia dokumentu ze sobą, nie ma w tej sytuacji znaczenia. I tak każdy będzie zobowiązany posiadać dokument z terminem ważności.

Ile kosztuje wymiana bezterminowego prawa jazdy na terminowe?

Wymiana bezterminowego prawa jazdy na terminowe jest stosunkowo prostym procesem. Kierowca musi złożyć w wydziale komunikacji wniosek i dołączyć do niego aktualne zdjęcie – kolorowe, z jasnym, jednolitym tłem i w rozmiarze 35x45 mm. Poza tym konieczne jest wniesienie opłaty. Wydanie nowego prawa jazdy kosztuje dokładnie 100,50 zł, przy czym 0,50 zł to tzw. opłata ewidencyjna.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy a badania lekarskie

W trakcie wymiany prawa jazdy kierowcy nie mają obowiązku przedstawienia nowych badań lekarskich – przecież poprzednie zaświadczenie nie miało terminu ważności. Oznacza to, że kierowca, który aktualnie posiada bezterminowe prawo jazdy, po zmianie przepisów najpóźniej w roku 2033 nadal będzie miał uprawnienia bezterminowe. W tym przypadku data ważności dotyczy wyłącznie dokumentu.

Jak wymienić bezterminowe prawo jazdy

Wniosek o zmianę prawa jazdy z bezterminowego na terminowe składa się tak samo, jak wniosek o wymianę prawa jazdy. Oznacza to, że można to zrobić w urzędzie miasta, starostwie powiatowym, urzędzie dzielnicy, a także przez portal ePUAP. Wymiana prawa jazdy będzie nas kosztowała 100 zł 50 groszy. Opłatę tę należy uiścić w kasie urzędu bądź przelewem. W przypadku, kiedy konieczne jest badanie lekarskie, zapłacimy za nie około 200 złotych.

Do wniosku potrzebne będzie:

 • formularz wniosku,
 • potwierdzenie opłaty za wymianę,
 • aktualne zdjęcie o wymiarach 35 na 45 mm w pozycji frontalnej,
 • oryginał prawa jazdy do wglądu,
 • dowód osobisty lub paszport (w przypadku cudzoziemców paszport bądź karte pobytu),
 • orzeczenie lekarskie, jeśli takowe jest wymagane.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Na autostradach pojawią się znaki ostrzegające przed jazdą pod prąd

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Predrag Popovski/Getty Images

Pozostałe wiadomości