Mandat za przejazd na żółtym świetle
Taka kara jest jak najbardziej możliwa. Jednak trudne jest rozgraniczenie, kiedy można ją dostać, a kiedy są spore szanse na jej uniknięcie. Dlaczego tak jest? Ponieważ to zależy przede wszystkim od oceny - sam kierowca, jak i policjant muszą ustalić i udowodnić, czy taki przejazd był konieczny.
Motoryzacja
Sygnalizator świetlny S-1 służy do nadawania sygnałów świetlnych, których pojawienie się na drodze determinuje sposób zachowania się kierowcy.
Światło zielone i czerwone raczej nie budzą żadnych wątpliwości i z reguły wszyscy dobrze wiedzą, jak należy się zachować – zarówno kierowcy, jak i piesi. Z żółtym bywa bardzo różnie. Żółte światło pełni dwie funkcje. Przede wszystkim, przygotowuje osoby kierujące samochód na zmianę sygnału świetlnego. Żółte światło nie jest również obojętne dla samego sposobu zachowania się na drodze. Jego pojawienie się oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Są jednak wyjątkowe sytuacje, gdy można to zrobić.
Kiedy można przejechać na żółtym świetle?
Bez konsekwencji można przejechać na żółtym wtedy, gdy w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania. Każda inna sytuacja jest już wykroczeniem.
Kara za przejazd na żółtym świetle
Zgodnie z aktualnie obowiązującym taryfikatorem, kara za niezatrzymanie pojazdu we właściwym miejscu w związku z nadawanym sygnałem świetlnym skutkuje mandatem w kwocie 100 złotych. Do takiej sytuacji należy przejechanie na żółtym, gdy pojazd można było zatrzymać.
Przejazd na żółtym świetle to nic innego, jak czyn z art. 92 §1 Kodeksu wykroczeń, który głosi, że kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Maksymalna grzywna, którą przewiduje Kodeks wykroczeń za naruszenie art. 92 §1 k.w., to aż 30 tys. złotych (art. 24 §1a k.w.). Oczywiście taka kara za żółte światło byłaby absurdalna, ale warto wiedzieć, że za inne czyny można ją otrzymać.
Jak więc należy jeździć i zachowywać się wobec żółtego światła? Na tyle powoli, by móc zatrzymać się przed nim.
Zobacz także:
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co na ten temat mówią przepisy?
- Samochód z nieważnym badaniem technicznym. Jaki mandat można za to dostać?
- Czy można prowadzić samochód w klapkach lub japonkach? Sprawdź, kiedy zapłacisz mandat
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: bezprawnik.pl
Źródło zdjęcia głównego: Alan Schein Photography/Getty Images