Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - co to za dzień?
W tym roku Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypada na na piątek. Celem święta jest uświadamianie kierowcom, jak ważna jest bezpieczna jazda. Powodem wprowadzenia tego dnia była rosnąca liczba wypadków na drogach z udziałem motocyklistów, pieszych i rowerzystów. Święto ustanowione zostało 6 maja 2013 roku. Jest to dzień wpisany w ramy Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ.
Motoryzacja
- Na tle innych krajów na świecie UE osiąga doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa drogowego. Jednak każda ofiara śmiertelna to o jedną ofiarę za dużo. W miejskim ruchu drogowym najbardziej zagrożeni są piesi i rowerzyści, i zagrożenia te będą rosnąć w związku z coraz większym ruchem na drogach naszych rozrastających się miast. Dlatego aktywnie włączyliśmy się w obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Drogowego i Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ - argumentował ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas.
Obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
- Dzień ten jest kolejną okazją, by informować, edukować i przypominać uczestnikom ruchu drogowego, że przestrzeganie przepisów, uprzejmość i cierpliwość, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwo na drodze - podaje Leszczyńska policja.
O dniu pisze również kampania "bezpieczny przejazd", która dotyczy bezpieczeństwa na torach i przejazdach kolejowych. "PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od kilkunastu lat stawiają sobie za cel poprawę bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym, szczególnie w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. Każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków i kolizji, w których ginie kilkadziesiąt osób. Tym tragediom można zapobiec, eliminując niewłaściwe i nieodpowiedzialne zachowania kierowców" - można przeczytać na stronie kampanii z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zobacz także:
- Zielona karta na podróże zagraniczne. O czym pamiętać przed majówką?
- Czy zabraknie ropy naftowej? Z jakich źródeł jest pozyskiwana?
- Czarna skrzynka w samochodzie – nowy obowiązek od lipca
Autor: Teofila Siewko
Źródło: policja.gov.pl/bezpieczny-przejazd.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pgiam/Getty Images