Styl życia

Braki mieszkaniowe i rosnące ceny. Z tym borykają się młodzi Polacy

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
Student w pokoju

Znalezienie taniego mieszkania na wynajem jest coraz większym problem wśród młodych Polaków. Przyczyniają się do tego m.in. braki mieszkaniowe czy rosnące koszty utrzymania. Jak żyją studenci? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć?

Wynajem mieszkań coraz droższy

Młodzi obywatele kraju, a w szczególności studenci, zmagają się obecnie z trudną sytuacją będąca skutkiem niestabilności na rynku nieruchomości. Najczęściej wynajmują oni małe mieszkania, często współdzielą je z innymi lokatorami. Wszystko dlatego, że na większe metraże lub zakup własne M po prostu ich nie stać.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

W materiale magazynu "Polska i świat" przedstawiono historię 23-letniego Patryka Śmiarowskiego, który przygotował pracę zaliczeniową na temat życia Polaków w wynajmowanych mieszkaniach. Jego zdaniem kreowana jest moda na minimalizm w życiu i mikrokawalerki, a ich metraż nie jest jednoznaczny z niską ceną.

Braki mieszkaniowe a rosnące ceny

Jak czytamy na TVN24, z badań przeprowadzonych przez Niezależne Zrzeszenie Studentów wynika, że ponad 50% studentów-respondentów mieszka w wynajmowanych lokalach. Głównym problemem młodych osób jest przede wszystkim cena i rosnące koszty życia. Według Karoliny Grzesiak z NZS często pojawiał się też wątek metrażu, który wynosi poniżej 25 metrów kwadratowych.

Niestety studenci nie mają lepszych alternatyw, ponieważ od dłuższego czasu popyt wyprzedza już podaż. Analityk analityk HRE Investments Bartosz Turek podkreśla, że w Polsce brakuje około dwóch milionów mieszkań, około 70% lokali jest przeludnionych i za małych.

- Będą mieszkali na wynajętym tak długo, jak to możliwe, a często nawet do końca życia. A jednak nie wyobrażam sobie zakładać rodzinę i co trzy-cztery lata zmieniać mieszkanie – podsumowuje Krzysztof Śmiarowski w magazynie "Polska i Świat".

Zobacz cały materiał w TVN24.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości