Finanse i Praca

Zakup mieszkania w obecnej sytuacji to zysk czy ryzyko? "Uciekamy przed inflacją"

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Wpływ obecnej sytuacji na ceny nieruchomości
Wpływ obecnej sytuacji na ceny nieruchomościDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Gospodarcze skutki wojny w Ukrainie z dużym prawdopodobieństwem spowodują wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego z uwagi na zwiększone koszty budowy. Niepokój inwestorów budzą również rosnące raty kredytów. Wątpliwości rozwiewa ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka.

Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Obecna sytuacja rynkowa jest bardzo dynamiczna i udzielenie odpowiedzi na to pytanie, jest zależne od wielu czynników. Jeżeli nabycie ma być na własne cele mieszkaniowe, a transakcja ma być finansowana kredytem, to nie jest to dobry moment, ponieważ banki zaostrzyły politykę ich udzielania. Znacząco spadła także zdolność kredytowa. Natomiast jest to dobry moment, aby kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych.

- Obecnie, kiedy mamy wysoką inflację, sięgającą już prawie 10 proc., nieruchomości to jest jedna obok złota z bezpieczniejszych form inwestowania długoterminowego - wyjaśnia Maciej Górka.

Istnieje jednak szansa, że zaostrzone wymagania stawiane kredytobiorcom przyczynią się do obniżek cen mieszkań używanych, ponieważ chęć sprzedania lokalu będzie na tyle duża, że rozpocznie się gra cenowa. Na rynku pierwotnym jest to trudniejsze, chociażby ze względu na wzrost kosztów materiałów oraz brak rąk do pracy.

Co z kredytami i rosnącymi stopami procentowymi?

Sprzedaż kredytów hipotecznych maleje od kilku miesięcy. Banki reagują, uatrakcyjniając swoje oferty. Marże poszły w dół, a do gry wkroczył też kredyt ze stałym oprocentowaniem na 10 lat. Od kwietnia 2022 roku zostaną wdrożone nowe zasady liczenia zdolności kredytowej. Z kolei rosnące stopy procentowe powodują, że oprocentowanie kredytów idzie w górę. Dziś już można szacować, że rata przeciętnego długu powinna być o około połowę wyższa niż we wrześniu 2021 roku, czyli przed podwyżkami stóp procentowych.

- Ceny są już tak wysokie, że nie wszystkich stać, żeby kupić mieszkanie na kredyt, bo pojawia się problem z finansowaniem - zaznacza Maciej Górka. - Mamy działania Krajowej Rady Polityki Pieniężnej, które są nie do końca przemyślane i bardzo gwałtowne. Stopy procentowe rosną z miesiąca na miesiąc, co powoduje obniżanie zdolności kredytowej. Nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego mówi, że od 1 kwietnia, zdolność kredytowa będzie liczona nie tak, jak wynika to z obecnych warunków, tylko o 5 proc. więcej. Już teraz zakłada się, że stopy procentowe jeszcze urosną - zaznacza.

Zdaniem Macieja Górki obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania za gotówkę i przeznaczenie nieruchomości na cele inwestycyjne.

- To jest ten moment, kiedy warto to zrobić, bo z jednej strony uciekamy przed inflacją, z drugiej zarabiamy na najmie - radzi. - Jeśli chcemy wziąć kredyt na własne mieszkanie, to jeżeli mamy gdzie mieszkać, ja bym chwilę poczekał - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości