Tańszy prąd tylko dla oszczędnych. Jakie rozwiązanie planuje wprowadzić rząd?

Polskie baknoty
Tańszy prąd tylko dla oszczędnych. Jakie rozwiązanie planuje wprowadzić rząd?
Źródło: Kinek00/Getty Images
W związku z rosnącymi cenami paliw grzewczych, a także ich brakami, wiele rządów szuka sposobu na oszczędności. W Polsce może zostać wprowadzony mechanizm zachęcający do oszczędzania energii. Na czym ma polegać?

Niższe opłaty za prąd dla oszczędnych

W wielu krajach Unii Europejskiej zapowiedziano już plany oszczędzania energii. Znaczna część z nich decyduje się na obostrzenia, w Polsce jednak rząd chce zachęcać do oszczędzania, a nie karać.

- W zakresie administracji publicznej szeroko rozumianych instytucji publicznych przewidujemy pewne mechanizmy, które będą zachęcały do tego, aby zużycie energii było niższe - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Jak zapowiedział rzecznik, trwają prace nad rozwiązaniami, które zachęcałyby do zmniejszenia zużycia energii. Dzięki nim osoby, które zużyją nie więcej niż w zeszłym roku, zapłacą mniej. Ma to na celu zachęcenie obywateli do tego, aby zużycie prądu nie było wyższe niż w poprzednich latach. Pod uwag brane są dwa limity - roczne zużycie prądu nie przekroczy 2 MWh lub 90% zużycia z poprzedniego roku. Dopiero po przekroczeniu tych wartości gospodarstwa miałyby płacić więcej za prąd.

Kryzys energetyczny - jak Europa oszczędza prąd?

Cała Europa przygotowuje się do trudnej zimy. W Szwajcarii planowane jest wprowadzenie przepisów, według których w pomieszczeniach maksymalna temperatura będzie mogła wynosić 19 stopni Celsjusza. Karą za złamania obostrzeń będzie stawka dzienna - równowartość 150 zł. Ma zostać wprowadzony również zakaz ogrzewania prywatnych saun i basenów. W Niemczech wyłączone zostało oświetlenie budynków nocą, w tym zabytków, w miejscach pracy maksymalna temperatura ma wynosić 19 stopni. W Finlandii namawia się obywateli do rezygnowania z sauny i ograniczania czasu spędzanego z telefonem. W Grecji instytucje państwowe muszą wprowadzić oszczędzanie energii pod rygorem utraty finansowania.

Jedynie na Węgrzech wprowadzone zostało podobne rozwiązanie, do tego planowanego w Polsce. W kraju dopłaca się do przeciętnego zużycia energii, aby załagodzić skokowy wzrost cen.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości