Newsy

Urządzenia, które zużywają najwięcej prądu. Jak oszczędzać energię elektryczną?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Gazeta Pomorska
żarówka

W ciągu dnia eksploatujemy wiele różnych przedmiotów, wymagających użycia prądu. Które urządzenia zużywają najmniej energii? Co zrobić, by zmniejszyć opłaty za zużywaną każdego dnia energię elektryczną?

Tańsze urządzenia to często wyższe rachunki za prąd

Oszczędność na urządzeniu elektrycznym często wiąże się z dużo wyższymi opłatami za energię. Dlatego zaopatrując się w nowe sprzęty RTV i AGD, powinno się zwracać uwagę nie tylko na cenę samego produktu, ale również na etykietę informującą o ilości zużywanej energii. Zawiera ona najważniejsze informacje, które mają wpływ na generowane koszty: klasa energetyczna, zużycie energii w konkretnym przedziale czasowym, a także pojemność lub głośność.

Najwyższa inflacja od 20 lat
Ekonomiści o najwyższej inflacji w Polsce od 20 lat

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu?

Poniższe zestawienie przedstawia średnie wygenerowane zużycia oraz koszty. Należy mieć na uwadze, że specyfika danego urządzenia może przekładać się na moc, którą pobiera. Sprawdzając zużycie oraz wynikające z tego tytułu opłaty, można zdać sobie sprawę, że niektóre z naszych nawyków generują spore opłaty. Innym sposobem na sprawdzenie poziomu zużycia energii przez sprzęt domowy jest miernik poboru prądu.

Zużycie prądu przez urządzenia domoweŹródło: Diana Ryściuk/na podstawie zestawienia Gazety Pomorskiej

Jak oszczędzać prąd?

Chcąc zaoszczędzić na rachunkach za prąd, należy przeanalizować codzienne zużycie urządzeń oraz sprawdzić, czy nie są uruchomione bez potrzeby. Pozostawienie włączonego komputera, telewizora w tle czy niezgaszonych świateł może nas coraz więcej kosztować, zwłaszcza teraz, gdy ceny rosną. Poza tym, przy zakupie nowych sprzętów należy zawsze brać pod uwagę energooszczędność, dzięki której możliwe jest generowanie mniejszych rachunków za energię.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Gazeta Pomorska

Źródło zdjęcia głównego: MirageC/Getty Images

Pozostałe wiadomości