Styl życia

Dzień Obniżania Kosztów Energii. Proste sposoby na oszczędzanie prądu

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Dziś Dzień Obniżania Kosztów Energii
Dziś Dzień Obniżania Kosztów Energii
wideo 2/5

10 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii. Ile prądu pobierają poszczególne sprzęty w domu i ile pieniędzy znika nam przez to z portfela? Jak efektownie oszczędzać energię i na co zwracać uwagę? Na te i inne pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała ekspertka edukacji finansowej Dominika Nawrocka.

Średni koszt energii elektrycznej a oszczędzanie

Telewizor, lodówka, pralka czy żelazko, to sprzęty, które pewnie każdy z nas ma w domu. Na co dzień nie myślimy o tym, ile zużywają prądu, ale jak się okazuje w skali 12 miesięcy, wydajemy na to niemałe pieniądze.

Przybliżony średni koszt energii elektrycznej za rok użytkowania:

  • pralka: 99 zł
  • zmywarka: 164 zł
  • lodówka 186 zł
  • piekarnik 343 zł
  • płyta indukcyjna 516 zł

- Najdroższa w użyciu jest płyta indukcyjna, ale też piekarnik. No i lodówka, choć rozwija się, jeśli chodzi o klasę energetyczną, ale przecież jest cały czas podłączona do prądu, 24 godziny na dobę. Pamiętajmy o tym, że prąd w Polsce jest cały czas pozyskiwany ze spalania węgla. Więc ten wymiar oszczędności, ma też ten wymiar ekologiczny. Jeżeli uwrażliwimy się na to, to zyska nasz portfel, ale i środowisko - powiedziała Dominika Nawrocka.

Triki na oszczędzanie prądu

Oszczędzanie wcale nie oznacza, że musimy sobie czegoś odmawiać. Wystarczy być bardziej uważnym, by minimalizować koszty.

- To taka świadomość ekonomiczna i ekologiczna, będę mówiła o tym w tandemie, bo uważam, że to jest ze sobą bardzo powiązane. Ważne jest to, żeby być uwrażliwionym na to, że jeżeli naładujemy już telefon, to wyciągnijmy tę ładowarkę. Jak gotujemy, to z przykrywką, bo się szybciej ugotuje i mniej energii pójdzie w powietrze. Są też takie sprytne pomysły na piekarnik, np. możemy wcześniej go wyłączyć, przed ostatnie 10-15 minut piekarnik tak szybko nie wystygnie - podkreśliła ekspertka edukacji finansowej.

Ile rocznie możemy zaoszczędzić, stosując proste triki? - Nawet kilkaset złotych rocznie, to jest bardzo dużo - powiedziała Nawrocka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości