Dzień Obniżania Kosztów Energii. Różne sposoby na oszczędzanie prądu

Dziś Dzień Obniżania Kosztów Energii
Dziś Dzień Obniżania Kosztów Energii
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
10 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii. Ile prądu pobierają poszczególne sprzęty w domu i ile pieniędzy znika nam przez to z portfela? Jak efektownie oszczędzać energię i na co zwracać uwagę? Na te i inne pytania, szczególnie ważne w czasach inflacji i wysokich cen prądu, w Dzień Dobry TVN odpowiedziała ekspertka edukacji finansowej Dominika Nawrocka.

Średni koszt energii elektrycznej a oszczędzanie

Telewizor, lodówka, pralka czy żelazko, to sprzęty, które pewnie każdy z nas ma w domu. Na co dzień nie myślimy o tym, ile zużywają prądu, ale jak się okazuje w skali 12 miesięcy, wydajemy na to niemałe pieniądze.

Przybliżony średni koszt energii elektrycznej za rok użytkowania:

  • pralka: 99 zł
    • zmywarka: 164 zł
      • lodówka 186 zł
        • piekarnik 343 zł
          • płyta indukcyjna 516 zł

            - Najdroższa w użyciu jest płyta indukcyjna, ale też piekarnik. No i lodówka, choć rozwija się, jeśli chodzi o klasę energetyczną, ale przecież jest cały czas podłączona do prądu, 24 godziny na dobę. Pamiętajmy o tym, że prąd w Polsce jest cały czas pozyskiwany ze spalania węgla. Więc ten wymiar oszczędności, ma też ten wymiar ekologiczny. Jeżeli uwrażliwimy się na to, to zyska nasz portfel, ale i środowisko - powiedziała Dominika Nawrocka.

            Sposoby na obniżanie kosztów energii

            Oszczędzanie wcale nie oznacza, że musimy sobie czegoś odmawiać. Wystarczy być bardziej uważnym, by minimalizować koszty.

            - To taka świadomość ekonomiczna i ekologiczna, będę mówiła o tym w tandemie, bo uważam, że to jest ze sobą bardzo powiązane. Ważne jest to, żeby być uwrażliwionym na to, że jeżeli naładujemy już telefon, to wyciągnijmy tę ładowarkę. Jak gotujemy, to z przykrywką, bo się szybciej ugotuje i mniej energii pójdzie w powietrze. Są też takie sprytne pomysły na piekarnik, np. możemy wcześniej go wyłączyć, przed ostatnie 10-15 minut piekarnik tak szybko nie wystygnie - podkreśliła ekspertka edukacji finansowej.

            Ile rocznie możemy zaoszczędzić, stosując proste triki? - Nawet kilkaset złotych rocznie, to jest bardzo dużo - powiedziała Nawrocka.

            Pozostałe sposoby na obniżanie kosztów energii

            Oszczędzać energię możemy na wiele różnych sposobów i dlatego tak wiele treści na ten temat tworzymy. Dzień Obniżania Kosztów Energii obchodzony jest przede wszystkim w USA i w Wielkiej Brytanii 10 stycznia już od lat. Sama data nie jest przypadkowa - to właśnie zimą jest największe zapotrzebowanie na energię, głównie w celu ogrzania pomieszczeń. A w czasach globalnego kryzysu rachunki za prąd są coraz wyższe. Zmniejszać je możemy obecnie głównie własnymi działaniami. 

            Autor: Justyna Piąsta/Diana Ryściuk

            Źródło zdjęcia głównego: Oscar Martín/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości