Sprawdź, ile zużywasz prądu w mieszkaniu. Osoby, które przekroczą 2 tyś. kWh zapłacą więcej za energię

Skarbonka na kaloryferze
Sprawdź, ile zużywasz prądu w mieszkaniu. Osoby, które przekroczą 2 tyś. kWh zapłacą więcej
Źródło: Olena Siemer / EyeEm/Getty Images
W związku z wprowadzeniem nowej tarczy, osoby, które nie przekroczą pułapu 2 tysięcy kWh bądź 2,6 kWh zużycia, będą mogły spodziewać się niższej stawki za prąd. Jak w takim razie sprawdzić, jakie jest zużycie naszego gospodarstwa domowego? Sprawdź. 

Jak sprawdzić, ile prądu się zużywa?

W związku z zapowiedzianą Tarczą Solidarnościową, na mocy której stała cena prądu ma obowiązywać do 2 tysięcy kWh rocznie, wiele osób zastanawia się nad swoim zużyciem. Jak sprawdzić, ile prądu zużywamy? Najprostszą metodą jest sprawdzenie rachunków. W fakturach znajdują się informacje na temat tego, ile kilowatogodzin (kWh) zostało zużytych.

Porządki domowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okien
 Jak nie dać plamy w święta
Jak nie dać plamy w święta
Jak prać biustonosz?
Jak prać biustonosz?
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Pielęgnacja ubrań za czystych do prania
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?

W tym celu należy zebrać wszystkie faktury z ostatnich miesięcy i zsumować ich wartość. Jeśli nie mamy tych dokumentów, można szacunkowo obliczyć w oparciu o jeden dokument. W takiej sytuacji trzeba pomnożyć razy 12 wysokość zawartą na rachunku. Jeśli wykonujemy płatności kwartalne - analogicznie mnoży się kwotę razy 4.

Jak sprawdzić pobór prądu poszczególnych urządzeń w domu?

W jaki sposób oszczędzać znając obecne zużycie prądu? Można samodzielnie obliczyć, które z naszych sprzętów są najbardziej energochłonne i przeanalizować, co można wyłączyć lub używać rzadziej. Potrzebne nam będą dwie informacje - jak długo korzystamy z danego urządzenia oraz ile mocy zużywa.

Następnie mnożymy moc urządzenia przez czas jego pracy, a wynik dzielimy przez 1000. Kolejnym krokiem jest pomnożenie wartości przez cenę 1 kWh (którą znajdziemy na naszej fakturze z rachunkami za prąd). W ten sposób dowiemy się, ile kosztuje nas konkretne urządzenie.

Warto także zwrócić uwagę na to, jaką mamy stawkę za prąd - może być ona stała lub różna w zależności od godzin. Dzięki temu, możemy wybrać tańsze rozwiązanie i wtedy np. ładować część urządzeń, takich jak powerbanki.

Stała cena prądu dla oszczędnych

W związku z ogłoszonym zamrożeniem cen prądu część osób będzie mogła zapłacić mniej za ten rodzaj energii. Nie będzie to jednak proste, ponieważ nie będzie można przekroczyć 2 tyś. kWh. W 2020 roku średnie zużycie spadło do 1999 kWh rocznie, jednak zauważalne były różnice między gospodarstwami domowymi w miastach i na wsi. Te pierwsze średnio zużywały 1752 kWh, a drugie 2486 kWh.

Co więcej według danych z 2018 roku wynika, że w przedziale 1500-2000 kWh zużycia rocznie zmieściło się jedynie 20% gospodarstw domowych. Oznacza to, że warto przeanalizować swoje rachunki i poszukać oszczędności, aby móc skorzystać z niższej ceny prądu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Sprawdź, jak możesz oszczędzać:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Olena Siemer / EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości