Finanse i Praca

Sprawdź, ile zużywasz prądu w mieszkaniu. Osoby, które przekroczą 2 tyś. kWh zapłacą więcej za energię

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Skarbonka na kaloryferze

W związku z wprowadzeniem nowej tarczy, osoby, które nie przekroczą pułapu 2 tysięcy kWh bądź 2,6 kWh zużycia, będą mogły spodziewać się niższej stawki za prąd. Jak w takim razie sprawdzić, jakie jest zużycie naszego gospodarstwa domowego? Sprawdź. 

Jak sprawdzić, ile prądu się zużywa?

W związku z zapowiedzianą Tarczą Solidarnościową, na mocy której stała cena prądu ma obowiązywać do 2 tysięcy kWh rocznie, wiele osób zastanawia się nad swoim zużyciem. Jak sprawdzić, ile prądu zużywamy? Najprostszą metodą jest sprawdzenie rachunków. W fakturach znajdują się informacje na temat tego, ile kilowatogodzin (kWh) zostało zużytych.

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

W tym celu należy zebrać wszystkie faktury z ostatnich miesięcy i zsumować ich wartość. Jeśli nie mamy tych dokumentów, można szacunkowo obliczyć w oparciu o jeden dokument. W takiej sytuacji trzeba pomnożyć razy 12 wysokość zawartą na rachunku. Jeśli wykonujemy płatności kwartalne - analogicznie mnoży się kwotę razy 4.

Jak sprawdzić pobór prądu poszczególnych urządzeń w domu?

W jaki sposób oszczędzać znając obecne zużycie prądu? Można samodzielnie obliczyć, które z naszych sprzętów są najbardziej energochłonne i przeanalizować, co można wyłączyć lub używać rzadziej. Potrzebne nam będą dwie informacje - jak długo korzystamy z danego urządzenia oraz ile mocy zużywa.

Następnie mnożymy moc urządzenia przez czas jego pracy, a wynik dzielimy przez 1000. Kolejnym krokiem jest pomnożenie wartości przez cenę 1 kWh (którą znajdziemy na naszej fakturze z rachunkami za prąd). W ten sposób dowiemy się, ile kosztuje nas konkretne urządzenie.

Warto także zwrócić uwagę na to, jaką mamy stawkę za prąd - może być ona stała lub różna w zależności od godzin. Dzięki temu, możemy wybrać tańsze rozwiązanie i wtedy np. ładować część urządzeń, takich jak powerbanki.

Stała cena prądu dla oszczędnych

W związku z ogłoszonym zamrożeniem cen prądu część osób będzie mogła zapłacić mniej za ten rodzaj energii. Nie będzie to jednak proste, ponieważ nie będzie można przekroczyć 2 tyś. kWh. W 2020 roku średnie zużycie spadło do 1999 kWh rocznie, jednak zauważalne były różnice między gospodarstwami domowymi w miastach i na wsi. Te pierwsze średnio zużywały 1752 kWh, a drugie 2486 kWh.

Co więcej według danych z 2018 roku wynika, że w przedziale 1500-2000 kWh zużycia rocznie zmieściło się jedynie 20% gospodarstw domowych. Oznacza to, że warto przeanalizować swoje rachunki i poszukać oszczędności, aby móc skorzystać z niższej ceny prądu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Sprawdź, jak możesz oszczędzać:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Olena Siemer / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości