Dom

Jak oszczędzić na prądzie? Te sprzęty zużywają najwięcej energii

Dom

Autor:
Justyna
Piąsta

Ceny prądu stale rosną, dlatego warto zastanowić się, co można zrobić, by ograniczyć jego zużycie, a tym samym obniżyć rachunki i oszczędzić nieco pieniędzy w skali roku. Nasze domy przepełnione są urządzeniami elektrycznymi - które z nich pobierają najwięcej energii?

Co zużywa najwięcej prądu?

Wielu Polaków najwięcej sprzętów elektrycznych ma w swojej kuchni. Czajnik, zmywarka, płyta indukcyjna, piekarnik czy chociażby lodówka, nie będą działać, bez podłączenia do gniazdka.

Jak wyliczyła "Gazeta Pomorska", najwięcej energii zużywa płyta indukcyjna. Za korzystanie z niej przez pół godziny w ciągu dnia, gotując na dwóch polach, jednym o mocy 2300 W, drugim 1800 W, w skali roku zapłacimy ponad 500 zł. Osoby, które uwielbiają piec, również muszą liczyć się z wysokimi rachunkami. Piekarnik elektryczny o mocy 2000 W, rozgrzany codziennie przez ponad 30 minut do 200 st. C, może słono kosztować - rocznie nawet 340 zł.

Co ciekawe, dużo energii elektrycznej zużywa również czajnik. Korzystając z niego kilka razy dziennie, łącznie przez ok. 30 min, zużywa 0,66 kWh. Na przestrzeni roku zapłacimy za to niespełna 165 zł.

Zobacz wideo: Przed nami podwyżki cen prądu

Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak oszczędzać prąd?

Istnieje wiele sposobów, by ograniczyć używanie prądu. Włącz pralkę lub zmywarkę dopiero wtedy, gdy będą załadowane do pełna, dzięki temu rzadziej będziesz z nich korzystać. W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile jednorazowo potrzebujesz. Im więcej wody, tym dłużej trzeba będzie ją podgrzewać, a tym samym - zużyjesz więcej prądu.

Jeśli bateria telefonu lub laptopa jest już w pełni naładowana, odłącz ładowarkę. Podpięta do kontaktu wciąż pobiera prąd. Ponadto wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz. Często w pomieszczeniu działa telewizor, radio lub świeci światło, nawet wtedy, kiedy nas tam nie ma przez dłuższy czas. Oprócz tego, warto zainwestować w energooszczędne żarówki - zużywają mniej prądu i są trwalsze niż zwykłe.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Cris Cantón/Getty Images

Pozostałe wiadomości