Dom

Jak oszczędzić na prądzie? Te sprzęty zużywają najwięcej energii

Dom

Autor:
Justyna
Piąsta
Cris Cantón/Getty ImagesKuchenka elektryczna

Ceny prądu stale rosną, dlatego warto zastanowić się, co można zrobić, by ograniczyć jego zużycie, a tym samym obniżyć rachunki i oszczędzić nieco pieniędzy w skali roku. Nasze domy przepełnione są urządzeniami elektrycznymi - które z nich pobierają najwięcej energii?

Co zużywa najwięcej prądu?

Wielu Polaków najwięcej sprzętów elektrycznych ma w swojej kuchni. Czajnik, zmywarka, płyta indukcyjna, piekarnik czy chociażby lodówka, nie będą działać, bez podłączenia do gniazdka.

Jak wyliczyła "Gazeta Pomorska", najwięcej energii zużywa płyta indukcyjna. Za korzystanie z niej przez pół godziny w ciągu dnia, gotując na dwóch polach, jednym o mocy 2300 W, drugim 1800 W, w skali roku zapłacimy ponad 500 zł. Osoby, które uwielbiają piec, również muszą liczyć się z wysokimi rachunkami. Piekarnik elektryczny o mocy 2000 W, rozgrzany codziennie przez ponad 30 minut do 200 st. C, może słono kosztować - rocznie nawet 340 zł.

Co ciekawe, dużo energii elektrycznej zużywa również czajnik. Korzystając z niego kilka razy dziennie, łącznie przez ok. 30 min, zużywa 0,66 kWh. Na przestrzeni roku zapłacimy za to niespełna 165 zł.

Zobacz wideo: Przed nami podwyżki cen prądu

Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Dzień Dobry TVN

Jak oszczędzać prąd?

Istnieje wiele sposobów, by ograniczyć używanie prądu. Włącz pralkę lub zmywarkę dopiero wtedy, gdy będą załadowane do pełna, dzięki temu rzadziej będziesz z nich korzystać. W czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile jednorazowo potrzebujesz. Im więcej wody, tym dłużej trzeba będzie ją podgrzewać, a tym samym - zużyjesz więcej prądu.

Jeśli bateria telefonu lub laptopa jest już w pełni naładowana, odłącz ładowarkę. Podpięta do kontaktu wciąż pobiera prąd. Ponadto wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz. Często w pomieszczeniu działa telewizor, radio lub świeci światło, nawet wtedy, kiedy nas tam nie ma przez dłuższy czas. Oprócz tego, warto zainwestować w energooszczędne żarówki - zużywają mniej prądu i są trwalsze niż zwykłe.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Cris Cantón/Getty Images

Pozostałe wiadomości