Newsy

Godziny szczytu zużycia prądu. Gdzie sprawdzać, kiedy wypadają?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
bankier.pl
oszczędzać prądu w godzinach szczytu zużycia

Obecne ceny są jednym z głównych powodów wzmożonego oszczędzania energii elektrycznej przez wiele osób. Rząd zachęca, aby robić to zwłaszcza w godzinach szczytowego zapotrzebowania. Kiedy wypadają i gdzie można je sprawdzać?

Rabaty dla osób oszczędzających prąd

We wtorek 6.12 odbyła się specjalna konferencja Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W jej trakcie wiceminister resortu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła, że przesunięcie zużycia energii na porę poza szczytem wpłynie na zmniejszenie jej cen, a także na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska. Zwróciła uwagę, że już we wrześniu przygotowany został rabat na rachunki dla osób, które będą oszczędnie korzystać z energii elektrycznej. Mają otrzymać go przede wszystkim osoby, które będą faktycznie mniej jej zużywać w wyznaczonym przedziale czasowym.

Oszczędzanie

OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄDDzień Dobry TVN
wideo 2/6

-Jeżeli gospodarstwo domowe albo małe i średnie przedsiębiorstwo oszczędzi 10 procent rocznego zużycia, to będzie miało 10 procent bonusu - zaznaczyła wiceminister. W efekcie rachunek będzie niższy o jedną dziesiątą. Co ważne, administracja publiczna jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 procent.

Godziny szczytu zużycia energii - gdzie sprawdzać?

Godziny szczytu zapotrzebowania na prąd można sprawdzać na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych - pod tym adresem. Należy zejść do połowy strony i znaleźć zielono-żółty pasek przypominający centymetr krawiecki. Godziny szczytu nie są stałe i podawane są z dobowym wyprzedzeniem, między godz. 16 a 17 poprzedniego dnia.

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski poinformował, że najczęściej godziny szczytu zużycia prądu przypadają na popołudnie. Spada wówczas produkcja energii z fotowoltaiki, a rośnie ta ze źródeł konwencjonalnych typu węgiel i gaz.

Przedstawił również przykładowe sposoby na oszczędzanie prądu. Wśród nich znalazły się m. in. odłączanie urządzeń będących w trybie czuwania czy wyłączenie niepotrzebnie palącego się światła w pomieszczeniach. Zaproponował również przesuwanie na poza godziny szczytu takich domowych czynności jak pranie, pieczenie czy zmywanie naczyń w zmywarce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

Pozostałe wiadomości