drzewo

  drzewo

  Bonsai to sztuka formowania miniaturowych drzewek w naczyniach, która narodziła się w Chinach. Obecnie bonsai kojarzone jest głównie z Japonią, Japończycy bowiem doprowadzili sztukę hodowli miniaturowych drzewek do perfekcji. Bonsai możemy uformować z różnych gatunków roślin – możemy również zdecydować się na mame bonsai, czyli mini bonsai, które mogą mieć zaledwie kilkanaście centymetrów wzrostu. Podpowiadamy, jakie gatunki bonsai wybrać do naszego domu, a które lepiej sprawdzą się w ogrodzie.

  Figowiec pospolity to przykład egzotycznej rośliny, która rozgościła się w naszych domach. Doniczek z tym gatunkiem można spotkać coraz więcej. Jednak aby figowiec pospolity cieszył oko, jego uprawa musi być przemyślana. Czego potrzebuje ta roślina, by mogła dać słodkie owoce?

  Jarząb pospolity jest znany pod bardziej popularną nazwą jarzębiny. Roślina przybiera różne formy – jarząb pospolity Pendula jest odmianą niską, z kolei jastrząb pospolity Fastigiata to już wyższe, zgrabne drzewko, które sadzone jest nie tylko w ogrodach, ale też w parkach, przy ulicach czy alejkach.

  Miłorząb japoński to jedno z najstarszych drzew, które przetrwały do naszych czasów. Pochodzące z Chin, swoje zastosowanie lecznicze oferuje ludziom na całym świecie. Wyciąg z miłorzębu japońskiego zaleca się w terapii choroby Alzheimera, miażdżycy, demencji naczyniowej. Profilaktycznie zaś polecany jest jako lek wspomagający naukę i koncentrację.

  W Dusznikach-Zdroju podjęto akcję ratowniczą ponad 100-letnich drzew rosnących przy alei im. Fryderyka Chopina. Choć były przeznaczone do wycinki, na nowo odżyły. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli burmistrz miasta Duszniki-Zdrój, Piotr Lewandowski oraz przedstawiciel ruchu Przyjaciele Drzew, Krzysztof Smolnicki.

  Czereśnie są niezwykle często spotykane na działkach uprawnych. Niestety, należą do najbardziej wymagających roślin i nawet niewielkie zaniedbanie może doprowadzić do pojawienia się chorób oraz szkodników, żerujących na różnych częściach drzewa. Do najpowszechniejszych problemów czereśni należą m.in. mszyce, rak bakteryjny, żółtaczka liści oraz przędziorek. Jak je rozpoznać i leczyć?

  Topola. Zwykle widzimy ją w rzędzie innych podobnych drzew, gdy jedziemy samochodem i oglądamy krajobraz zza jego szyby. Niekiedy przyglądamy się jej bliżej dopiero wtedy, gdy widzimy pięknie obsadzony ogród. Może to dobry powód, aby zacząć ją uprawiać? Przyjrzyjmy się jej!

  Drzewo symbolizuje siłę nie tylko natury, lecz także człowieka. Często odnosi się również do duchowości. W dawnych kulturach wierzono, że drzewa zamieszkują driady, w wielu kulturach wiązano je również z poszczególnymi bogami. A jak dzisiaj sennik interpretuje sny, w których pojawia się drzewo?

  Czy drzewa mają właściwości lecznicze? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w studiu Dzień Dobry TVN razem z naszymi gośćmi: Weroniką Dąbrowską sylwoterapeutką i internistą dr Michałem Sutkowskim. Czy przebywanie w otoczeniu drzew rzeczywiście relaksuje, obniżając napięcie i ciśnienie? Dlaczego lekarz, który odwiedził nasze studio jest sceptyczny do teorii Pani Weroniki, która uważa, że z drzewami można rozmawiać, jeżeli uruchomi się w sobie serce? A co Wy uważacie na ten temat? Wierzycie w leczniczą energię drzew?

  Od kilku dni mówi się w mediach, że żadna lipa nie smakuje tak dobrze jak ta z Cielętnik. Kora 700-letniego drzewa podobno jest permanentnie nadgryzana przez pielgrzymów, którzy wierzą, że pomaga ona wyleczyć problemy stomatologiczne. Dotarły jednak do nas informacje, że wiadomości, które rozgrzały do czerwoności media nie są prawdziwe. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki pojechał do Cielętnik, aby zapytać mieszkańców, czy wieści na temat lipy są lipne, czy nie.

  Wystarczy prochy zmarłego umieścić w specjalnej, torfowej urnie, która, po zakopaniu w ziemi, stanie się doniczką dla drzewa. O pomyśle na nietypowy pochówek rozmawialiśmy z Marcinem i Gosią Dziembaj, pomysłodawcami biodegradowalnej urny i etykiem Pawłem Łuków.