Jednym ze znaków nadejścia wiosny są w Polsce kwitnące magnolie. Ich kwiaty są uwielbiane przede wszystkim za piękny zapach oraz niezwykły wygląd. Ale czy wiecie, że można je też jeść? Na stronie Dzień Dobry TVN dowiecie się, kiedy dokładnie kwitną te drzewa i co można zrobić z ich kwiatów.
Jeden z użytkowników mediów społecznościowych, zainspirowany pewnym filmikiem, postanowił sprawdzić, czy kwiaty magnolii rzeczywiście nadają się do zjedzenia. Czy mu posmakowały? Co można z nich przyrządzić?
Kwiaty magnolii są jadalne - jak smakują?
Wiele osób zachwyca się nietuzinkowym wyglądem magnolii. Trudno się temu dziwić, gdyż jej piękne różowe kwiaty wręcz zapierają dech w piersiach. Mało kto jednak wie, że są one jadalne. Nie wiedział tego również jeden z internautów, który na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował osobliwą rolkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiosna
Wiosna
Widzimy w niej fragment filmu pewnej użytkowniczki mediów społecznościowych, z którego dowiadujemy się właśnie, że kwiaty rosnące na magnolii można jeść. W dalszej części sam autor rolki podchodzi do jednego z krzewów, zrywa kwiat i próbuje płatków. Choć smak kwiatu magnolii nie przypadł mu do gustu, pod postem zaroiło się od komentarzy osób, które nie tylko bardzo lubią tę roślinę, ale też regularnie przyrządzają z niej między innymi dżem.
"Ponoć kwiaty magnolii mają właściwości lecznicze"; "Ja robię z kwiatów magnolii dżem i suszę płatki na herbatkę. Polecam. Super smak."; "Superanckie, ja jem mniszka"; "No może nie w tej postaci, ale w tym roku będę pierwszy raz robić konfiturę z kwiatu magnolii" - pisali internauci.
Magnolia - kiedy kwitnie?
Magnolia kwitnie w Polsce, w zależności od odmiany, od połowy marca/początku kwietnia do około połowy maja. Cieszy nasze oczy, zachwyca zapachem i jest jednym z pierwszych widocznych w przyrodzie znaków, że naprawdę przyszła już wiosna. Krzew ten jest też jedną z najstarszych roślin na Ziemi. Ma wiele odmian, które różnią się od siebie wyglądem kwiatów. Mogą one być więc nie tylko różowe, ale też białe, żółte lub nawet purpurowe.
Dżem z kwiatów magnolii - jak go zrobić?
Jednym z frykasów, do których zrobienia można wykorzystać kwiaty magnolii, jest dżem/konfitura. Jak ją przyrządzić? Sprawdź przepis poniżej.
Przepis na dżem/konfiturę z magnolii
Składniki:
- 2 szklanki płatków magnolii,
- szklanka wody,
- ok. 300 g cukru,
- pektyna,
- ekologiczna cytryna.
Sposób przygotowania:
Cytrynę umyć i pokroić w cienkie plasterki, a następnie wrzucić do garnka i zalać wodą. Płatki magnolii umyć i drobno pokroić, a potem wrzucić do garnka z cytryną, wsypać cukier (odłożyć trochę na później), wlać wodę i wymieszać. Doprowadzić do wrzenia, pogotować krótko, tak by płatki zmiękły, wyjąć cytrynę i dobrze odcisnąć. Dodać pektynę z resztą cukru i doprowadzić jeszcze raz do wrzenia, a potem dobrze wymieszać. Wypełnić słoiki konfiturą i pasteryzować. Można też od razu zjeść.
Z płatków kwiatów magnolii przyrządzić można też nalewki lub dodać je do herbaty. Wiedzieliście, że te piękne kwiaty są jadalne? Próbowaliście?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Magnolia – jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Jakie ma wymagania?
- Magnolia gwiaździsta – odmiany, uprawa, pielęgnacja
- Szkodniki i choroby magnolii – wszystko, co warto o nich wiedzieć. Profilaktyka, objawy i leczenie
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Instagram, rondel.pl
Źródło zdjęcia głównego: Landscapes, Seascapes, Jewellery & Action Photographer/GettyImages