Magnolia gwiaździsta należy do najpopularniejszych gatunków magnolii, wśród których można wyróżnić liczne podgrupy drzew i krzewów. Roślina pochodzi z Japonii, a współcześnie uprawiana jest w wielu regionach Europy. Magnolia gwiaździsta ma pokrój krzewu, a maksymalna wysokość, jaką osiągają jej egzemplarze, nie przekracza 3 metrów. Sprawdź, jak uprawiać krzew oraz jak o niego dbać. Poznaj najpopularniejsze gatunki magnolii.
Magnolia gwiaździsta, w roli ozdobnego krzewu, najczęściej pojawia się w parkach, ogrodach botanicznych oraz przydomowych ogródkach. Ze względu na swoje nieduże rozmiary (do 3 m wysokości i do 4 m szerokości), może być sadzona również na małych działkach. Choć w warunkach naturalnych nie występuje w Polsce, większość jej odmian jest w stanie poradzić sobie z surową zimą i niskimi temperaturami. Warto zastanowić się nad zasadzeniem krzewu w swoim ogródku, chociażby z uwagi na jego atrakcyjny wygląd w okresie kwitnienia. Jaką odmianę wybrać i jak ją uprawiać?
Magnolia gwiaździsta – odmiany
Niezwykły kształt, różnorodność barw i oryginalność kwiatów magnolii gwiaździstej sprawia, że krzew uznaje się za jedną z najpiękniejszych naturalnych ozdób i dekoracji ogrodowych. Do najpopularniejszych gatunków magnolii można zaliczyć magnolię gwiaździstą oraz magnolię pośrednią, z kolei do najłatwiej dostępnych i najczęściej kupowanych odmian magnolii gwiaździstej zaliczana jest Rosea oraz Royal Star.
· magnolia gwiaździsta Rosea kwitnie równie szybko, co czysty gatunek magnolii (najczęściej już pod koniec marca); ma delikatnie zaróżowione oraz podłużne płatki,
· magnolia gwiaździsta Royal Star charakteryzuje się późniejszym okresem kwitnienia niż Rosea (zazwyczaj kwitnie w kwietniu lub nawet na początku maja); ma śnieżnobiałe, delikatne kwiaty; cechuje się również większą mrozoodpornością.
Magnolia gwiaździsta – co warto wiedzieć o uprawie krzewu?
Magnolia gwiaździsta preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dobrze czuje się w miejscach osłoniętych od wiatru. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, żyznych, o kwaśnym odczynie.
Młode sadzonki najlepiej sadzić już na początku wiosny tak, aby przed nastaniem pierwszych przymrozków, zdążyły dobrze się ukorzenić. W okresie jesiennym warto zadbać dodatkowo o podłoże pod krzewem i przykryć je grubą warstwą ściółki, torfu lub kory. Dzięki temu magnolia chroniona jest przed zamarznięciem.
Zabieg ściółkowania podłoża jest ważny szczególnie w pierwszym roku wzrostu rośliny, choć, przykładowo, magnolia gwiaździsta odmiana Rosea , nawet w późniejszych latach rozwoju źle znosi niskie temperatury. Inne odmiany z biegiem czasu coraz lepiej radzą sobie z mrozami. Nie powinny być jednak sadzone w tych regionach Polski, w których temperatura zimą sięga do -30 stopni.
Magnolia gwiaździsta kwitnie dosyć wcześnie, najczęściej pod koniec marca, warto więc sadzić ją w otoczeniu drzew i krzewów, których okres kwitnienia przypada na późniejsze miesiące. Krzewy magnolii można sadzić pojedynczo lub w większych grupach.
Jak wygląda pielęgnacja magnolii gwiaździstej?
W okresie najintensywniejszego wzrostu i rozwoju, przypadającego na miesiące letnie (od maja do lipca), magnolia gwiaździsta wymaga regularnego i obfitego podlewania . Krzew charakteryzuje się płytko osadzonym systemem korzeniowym, nie ma więc żadnej możliwości, aby poszukiwać wody w głębszych warstwach podłoża. Konieczne jest zatem zapewnienie mu odpowiedniego poziomu wilgotności gleby. Przy podlewaniu warto pamiętać również o tym, aby nie kierować strumienia wody na liście oraz kwiaty, a bezpośrednio na pędy i na ziemię.
Magnolia nie jest zbyt wymagająca i trudna w pielęgnacji, dlatego jeśli spełni się jej wszystkie wymagania uprawowe, roślina będzie rosła bez konieczności wykonywania przy niej czasochłonnych zabiegów. Obowiązkowym elementem pielęgnacji nie jest nawet nawożenie rośliny, choć w przypadku wystąpienia chorób, ataku szkodników lub niedoboru składników odżywczych w glebie, zaleca się przeprowadzenie kilku serii nawożenia krzewu.
Magnolia gwiaździsta – czy cięcie krzewu jest konieczne?
Magnolie źle znoszą cięcie , warto więc pielęgnację i uprawę zaplanować w taki sposób, aby nie był to zabieg konieczny. Często zdarza się, że po mocnym cięciu w niektórych miejscach już na zawsze pozostaną prześwity. Roślina ma słabo rozwinięte zdolności wytwarzania nowych pędów i gałęzi.
Przycięcie gałęzi może okazać się jedynym rozwiązaniem dla uratowania drzewa po ataku szkodników. Magnolia gwiaździsta wymaga również odświeżającego cięcia na wiosnę, które pozwoli pozbyć się wysuszonych i złamanych gałęzi czy pędów. Zabieg powinien być wtedy przeprowadzony maksymalnie ostrożnie i z dużą delikatnością. Nie warto wycinać więcej niż jest to konieczne dla zdrowia krzewu.
Cięcie najlepiej przeprowadzać w maju lub na początku czerwca, kiedy roślina posiada już pełne ulistnienie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN