Ropuchy i żaby na drzewach miejskiego parku. To pierwszy taki przypadek w Polsce

Niezwykłe odkrycie naukowców z Poznania. W ciągu 20 lat podobnych obserwacji dokonano tylko w Hiszpanii, Danii i Wielkiej Brytanii
Niezwykłe odkrycie naukowców z Poznania. W ciągu 20 lat podobnych obserwacji dokonano tylko w Hiszpanii, Danii i Wielkiej Brytanii
Źródło: Wendy Love/Getty Images
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dokonali fascynującego odkrycia. W parku miejskim zauważyli ropuchy i żaby wspinające się na drzewa. Jak podkreślili badacze, takie zachowanie jest niezwykle rzadkie wśród tego rodzaju płazów. Na co jeszcze zwrócili uwagę?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

"Nie bój żaby" (napisy)
"Nie bój żaby" (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Poznań. Żaby i ropuchy na drzewach

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaobserwowali w miejskim parki ropuchy szare i żaby trawne wspinające się na drzewa. To pierwszy odnotowany w Polsce przypadek tego typu zachowania tych płazów. Co zaskakujące, niektóre ropuchy znajdowały się ponad 2 m nad poziomem gruntu. W wystosowanym przez uczelnię komunikacie podkreślono, że w Europie jedynie rzekotki z rodzaju Hyla są typowymi przedstawicielami płazów kojarzonymi ze wspinaniem się na drzewa czy krzewy. Zaznaczono przy tym, że inne gatunki płazów powszechnie postrzega się jako związane z wodą lub żyjące na powierzchni bądź pod ziemią.

Naukowcy dostrzegli płazy na drzewach znajdujących się na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie". Jest to fragment parku znajdującego się przy poznańskim osiedlu Tysiąclecia. To właśnie tam, na terenie o powierzchni około 5 hektarów, żyje populacja chronionych płazów. W publikacji naukowej opisującej ich obserwacje wskazano, że ropuchy znajdowały się na wysokości od 40 do 220 cm nad gruntem, a żaby na wysokości od 30 do 40 cm.

Według naukowców ropuchy "świetnie sobie radzą ze wspinaczką na drzewa, pomimo że są dość masywne i nie posiadają przylg, ani innych struktur, które ułatwiałby im ten proces". Zdaniem badaczy płazom może pomagać struktura kory wierzby. Ustalili oni również, że podobnych obserwacji w ciągu ostatnich 20 lat dokonano tylko w kilku lokalizacjach w Hiszpanii, Danii oraz w Wielkiej Brytanii. "Zazwyczaj dotyczyły one jednak pojedynczych osobników przebywających na drzewach" - podkreślono w opublikowanym przez poznański uniwersytet komunikacie.

Badacze ostrzegają przed pochopną wycinką drzew

Do tej pory w Europie widywano przynajmniej sześć gatunków płazów uważanych za typowo naziemne na 14 gatunkach drzew. W tym kontekście naukowcy podkreślili wagę ochrony starych drzew - nie tylko rosnących w lasach, ale także w miastach - zwłaszcza posiadających dziuple, spękane pnie czy pochylone konary porośnięte płatami mchu. Wskazano przy tym, że tego typu drzewa są typowane do usunięcia ze względów estetycznych lub zły ich stan. "Decyzje o wycinkach powinny być bardzo rozważne i realizowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, a drzewa pozostawiane w bezpiecznej formie (np. w formie tzw. świadków) do naturalnego rozkładu" - zaznaczono.

"Mamy nadzieję, że nasze wyniki mogą być bodźcem do refleksji, szczególnie, że płazy to najbardziej zagrożona grupa kręgowców w skali globalnej. Zachowanie nawet jednego starego drzewa, które może stanowić dla nich schronienie od wielu lat, jest bardzo istotne. Tego typu okazu nie da się odtworzyć w krótkim czasie nasadzeniami kompensacyjnymi" - podsumowali naukowcy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości