Trzystuletni buk, który rośnie na Dolnym Śląsku, ma szansę zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025. Jest nazywany "Sercem Wzgórz Dalkowskich". Wiosną wygląda magicznie, gdyż jego liście przybierają piękną, czerwoną barwę. Co można zrobić, by polski reprezentant wygrał w konkursie?
Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo.
Europejskie Drzewo Roku 2025 - buk z Polski
W tegorocznej edycji konkursu na najpiękniejsze drzewo w Europie bierze udział trzystuletni buk pospolity odmiany purpurowej. Ma około 30 m wysokości, a także 4,5 m w obwodzie.
Potocznie jest nazywany "Sercem Wzgórz Dalkowskich", a określenie to ma aż trzy źródła.
- Buk rośnie w sercu zabytkowego parku w Dalkowie na Dolnym Śląsku. Wiosną liście przybierają czerwony kolor przypominający kolor serca. Jest także miejscem spotkań klubów czytelniczych, warsztatów czy koncertów. Turyści wymyślają życzenia i wrzucają orzeszki do dziury w drzewie, wierząc, że drzewo spełnia marzenia - czytamy na stronie treeoftheyear.org.
Drzewo ma już na swoim koncie kilka wyróżnień, m.in. zdobyło pierwsze miejsce w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2024.
Europejskie Drzewo Roku 2025 - jak głosować?
Europejska edycja konkursu na Drzewo Roku powstała w 2011 roku. Jego celem jest edukacja społeczeństwa i zwiększenie świadomości na temat przyrody i ekosystemu.
Tegoroczny plebiscyt trwa do 24 lutego (poniedziałek), do godziny 16.00. Głosować można na stronie treeoftheyear.org. Polski reprezentant ma numer 2 i konkuruje z 14 drzewami z całej Europy. Jak oddać głos? Należy wybrać dwa drzewa spośród 15 finalistów. Głos można oddać tylko raz, ale aby był ważny, trzeba podać swój adres mailowy, a następnie potwierdzić wybór poprzez link, który zostanie wysłany na skrzynkę mailową.
Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony 19 marca podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Zobacz także:
- TikToker, który zakochał się w roślinach. W sieci udziela wielu cennych rad
- Jakie stworzenie nigdy się nie starzeje? Dlaczego mewy stepują? O tych supermocach zwierząt nie miałeś pojęcia
- Jak pielęgnować języki teściowej? Posłuchaj rad eksperta
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: aniszewski/Getty Images