Jakie stworzenie nigdy się nie starzeje? Dlaczego mewy stepują? O tych supermocach zwierząt nie miałeś pojęcia

O tych supermocach zwierząt nie miałeś pojęcia

O tych supermocach zwierząt nie miałeś pojęcia
Zwierzęta i ich supermoce - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Adam Zbyryt, biolog, zoolog i popularyzator nauki zabrał nas do niezwykłego świata dzikich zwierząt. Opowiedział w Dzień Dobry TVN o wyjątkowych umiejętnościach łosia, sprytnych sarnach oraz o stworzeniach, których komórki nigdy się nie starzeją. Zobacz wideo.

Zwierzęta i ich supermoce

Marcin Prokop rozpoczął rozmowę z gościem od zaskakującego pytania.

- Po co sarnie biała pupka? - powiedział prowadzący.

- Ma wiele ważnych funkcji - odparł z uśmiechem Adam Zbyryt. - Po pierwsze, wskazuje kierunek ucieczki innym osobnikom, bo jak wiemy, sarny w tym okresie jesienno-zimowym trzymają się w takich większych grupach. Biegną za białą plamą. To jest taka wskazówka - trzymaj się mnie, podążaj za mną. Po drugie, jeżeli jest jakieś zagrożenie, niebezpieczeństwo, to ten biały zadek się powiększa, wtedy włosy stają, on się zwiększa, więc to jest informacja dla innych osobników, że jest niebezpieczeństwo i trzeba być czujnym - wyjaśnił biolog.

Być może mało kto o tym wie, ale łosie potrafią nurkować. Po co im ta umiejętność?

- To jest niesamowita taka supermoc tego zwierzaka. Oprócz tego, że żeruje jak inne nasze jeleniowate, to potrafi też zanurkować, a więc pobierać pokarm nie tylko na lądzie, ale także w wodzie. Nawet na minutę potrafi się zanurzyć i na dnie jakiegoś zbiornika wodnego, stawu, jeziora czy rzeki przebywać i wyciąga rośliny wodne - powiedział Zbyryt.

A jaką zaskakującą umiejętność ma stułbia?

- Jest bardzo mała, można ją przeoczyć. Żyje w naszych stawach, rzekach, jeziorach. Jej supermoc polega na tym, że to zwierzę się nigdy nie starzeje, nie może umrzeć ze starości. Nie odradza się, tylko może się cofać w swoim rozwoju, ile razy chce, do takiej formy młodocianej. Raz jest dorosła, raz jest młoda, jej komórki nigdy się nie starzeją - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

Ciekawostki o zwierzętach

Adam Zbyryt opowiedział również o mewie srebrzystej, która stepuje, by znaleźć pożywienie.

- Zgadza się, wygląda to zabawnie, ale nie jest to ku naszej rozrywce i naszej uciesze. Takie bardzo szybkie ubijanie ziemi powoduje to, że dżdżownice zaczynają wychodzić na powierzchnię, bo myślą, że pada deszcz - przyznał biolog.

Ekspert w dziedzinie zwierząt wspomniał również o niesporczaku.

- To jest bardzo małe zwierzątko, które ma do jednego milimetra wielkości. Fascynują nas jego cechy niezwykłe, potrafi przetrwać w bardzo ekstremalnych warunkach. Zarówno w ekstremalnych mrozach, jak i w temperaturze do 150 stopni Celsjusza, czyli jeżeli podgrzejemy wodę do wrzenia, nie zabijemy go. Potrafi przetrwać promieniowanie kosmiczne, brak tlenu. Niesporczak żyje na mchu, w wodzie, w różnych miejscach, gdzie jest wysoka wilgotność - wskazał popularyzator nauki.

Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości