Finanse i Praca

"Pracę można znaleźć bardzo łatwo". Gdzie i jak? Pracodawcy wskazują najprostsze drogi

Finanse i Praca

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Bartek Dajnowski
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Trendy rekrutacyjne zmieniły się na przestrzeni lat w związku z ewolucją, do której doszło na rynku pracy. Wolnych wakatów jest nieco więcej, a chętnych kandydatów na konkretne stanowisko znacznie mniej. Mowa szczególnie o branży usługowej. Czy brak doświadczenia jest przeszkodą w zatrudnieniu?

Praca w Polsce. Jak ją znaleźć? Trendy rekrutacyjne 2022

Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie? W sklepach, gastronomii i szeroko pojętych usługach - wszędzie tam, gdzie do pracy potrzebna jest przede wszystkim chęć, a nie kwalifikacje, wiedza w danej dziedzinie, doświadczenie czy umiejętności.

- Zatrudniamy osoby pełnoletnie, więc tutaj tylko dowód osobisty wystarczy. Natomiast bardzo ważną rzeczą są badania sanepidu i to jest absolutny wymóg w każdej gastronomii - wyjaśnia menadżerka kawiarni Anna Kosmowska.

Kierowniczka salonu prasowego Aneta Małysa również jest otwarta na współpracę z prawie każdym chętnym kandydatem. Pracowników szuka w bardzo prosty sposób - wywiesza na witrynie kartkę z ogłoszeniem i czeka, aż ktoś zawita do sklepu z zapytaniem o szczegóły.

- To najprostsza droga do tego, żeby znaleźć pracownika, który faktycznie jest zainteresowany tą pracą. Potrzebujemy ludzi, którzy są komunikatywni. Jeżeli ktoś, kto przeczyta ogłoszenie na szybie, wejdzie i zapyta o pracę, to jest to dla mnie pierwsza informacja o tym, że ta osoba naprawdę jest komunikatywna i odważna - twierdzi bohaterka materiału Dzień Dobry TVN.

Rynek pracy na przestrzeni lat. Czy łatwo znaleźć zatrudnienie?

Pracodawcy zauważają na przestrzeni lat duże zmiany, które zaszły w procesie rekrutacyjnym. Chętnych na to samo stanowisko zgłasza się zdecydowanie mniej niż kiedyś, a znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia jest o wiele łatwiejsze.

- Pamiętam jeszcze czasy sprzed 10 lat, kiedy dając ogłoszenie, dostawałam setki CV. A teraz dostaję raptem kilka do kilkunastu - opowiada Anna Kosmowska.

- Uważam, że obecnie w Polsce jest taki czas, że pracę można znaleźć bardzo łatwo, chodząc po mieście, czytając różne ogłoszenia, bilbordy, tabliczki, chodząc po centrach handlowych. Myślę, że nie ma problemu. Jeżeli ktoś jest chętny, to tej pracy jest naprawdę dużo - ocenia Aneta Małysa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości