Finanse i Praca

Trudne emocjonalnie momenty w pracy adwokata. "Dylematem jest pozostawienie kogokolwiek bez obrony"

Finanse i Praca

Autor:
Nastazja
Bloch
Blaski i cienie pracy adwokata

Oglądając filmy i seriale, z zachwytem patrzymy na pracę i życie adwokatów. Jak ten zawód wygląda od kuchni? Jakie ma blaski i cienie? O tym w książce "Adwokaci" opowiedział Artur Nowak, który był gościem Dzień Dobry TVN. Autor otworzył przed laikami drzwi gabinetów mecenasów oraz przedstawił ich odartą z blichtru i mitów rzeczywistość.

Czym różni się mecenas od radcy prawnego?

Najczęstszym problemem okazuje się odróżnienie pracy adwokata i radcy prawnego. Na czym polegają te dwa zawody? Ich przedstawiciele są uprawnieni do reprezentowania swoich klientów w sądzie i prokuraturze. Wszystko zaczyna się od uzyskania dyplomu ukończenia studiów prawniczych i wybrania aplikacji, która kieruje nas na daną ścieżkę.

- Adwokat a radca prawdy - różnice w tych dwóch profesjach prawie się zacierają. Radca prawny może występować w sprawach karnych, rodzinnych. To się zmieniało na przestrzeni lat. To, co odróżnia, to to, że adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy, co ma chronić jego niezależność – tłumaczył Artur Nowak.

Adwokat - jak zmienił się zawód?

Jakie zmiany zaszły na przestrzeni lat? - Dawniej był rynek adwokata, nie klienta - przyznał nasz gość. W tej chwili do branży wkracza dużo młodych ludzi.

To jest nowe doświadczenie adwokatury. Przez wiele lat o wejściu do tego zawodu decydował cenzus związany z urodzeniem. To nie było żadną tajemnicą dla moich rozmówców. Teraz ten zawód jest bardziej wyspecjalizowany 

W pracy tej wciąż pozostają cienie i dylematy moralne. Jak bronić osobę, o której już na starcie wiemy, że jest winna?

- Perspektywa profesjonalna daje jasną odpowiedź. Trzeba odłożyć to na bok. Myślę, że nie ma jakiś dylematów moralnych, dylematem jest pozostawienie kogokolwiek bez obrony. Piszę w książce o dylematach, m.in. o obrońcach Breivika, o dużych amerykańskich procesach, w których różne sztuczki prawne pozwalały ograć system. Gdzieś trzeba to przetworzyć i sobie z tym poradzić - zaznaczył autor książki "Adwokaci".

Jak dodał, zupełnie inaczej takie sytuacje będą przeżywać osoby, które są dopiero na początku swojej kariery i te, które mają wieloletnie doświadczenie. - Mówimy często o znieczulicy lekarzy, prawników i taki obrazek jest. To jest sposób, żeby skupić  się na sprawie, a nie interakcja z klientem - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości