Newsy

Stopy procentowe znowu w górę. Czy to ostatnia podwyżka? Przewidywania ekonomistów

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Portfel z polską walutą

8 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jej członkowie zdecydowali o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. To już dziewiąta taka podwyżka w ostatnim czasie. O ile wzrosły stopy i co to oznacza dla posiadaczy kredytów?

Rosnące stopy procentowe

Podczas środowego (8 czerwca) posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe. Decyzją członków rady stopa referencyjna sięgnie 6,00 proc. Warto dodać, że to najwyższy wskaźnik od czerwca 2008 roku. W tamtym okresie najwyższa stopa NBP była na takim samym poziomie.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Rozporządzenie Rady Polityki pieniężnej wejdzie w życie już 9 czerwca. Na jego mocy stopa referencyjna będzie wynosiła 6,00 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 6,50 proc. w skali roku, stopa depozytowa 5,50 proc. w skali roku, stopa redyskonta weksli 6,05 proc. w skali roku, a stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali roku.

W wydanym przez Radę komunikacie czytamy, że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę".

Decyzja w sprawie stóp procentowych w czerwcu

Decyzja podjęta przez Radę Polityki Pieniężnej dla ogromnej większości ekonomistów nie była zaskoczeniem. Spodziewali się oni, że stopy zostaną podniesione o 75 punktów bazowych. - RPP podwyższyła stopy procentowe o 75pb, w tym referencyjną do 6,00 procent. Tym razem bez niespodzianek. To najpewniej nie była ostatnia podwyżka - czytamy we wpisie zamieszczonym przez ekonomistów PKO BP na Twitterze.

Specjaliści uważają, że kolejnych zmian w wysokości stóp procentowych możemy się spodziewać już w lipcu. Takie samego zdania są eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ich ocenie może to być ostatnia podwyżka.

 

Stopy procentowe a kredyt

Niestety podwyżka stóp procentowych to zła wiadomość dla kredytobiorców, bowiem - jak podaje portal TVN24: "decyzje RPP mają wpływ na WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów. (...) Jeśli kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym, wówczas zmiany WIBOR wpływają na wysokość raty".

Z powodu podnoszenia stóp procentowych ludzie niechętnie sięgają po kredyty. Pokazują to ostatnie statystyki.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: domin_domin/Getty Images

Pozostałe wiadomości