Rosnące stopy procentowe
Podczas środowego (8 czerwca) posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe. Decyzją członków rady stopa referencyjna sięgnie 6,00 proc. Warto dodać, że to najwyższy wskaźnik od czerwca 2008 roku. W tamtym okresie najwyższa stopa NBP była na takim samym poziomie.
Praca i finanse
Rozporządzenie Rady Polityki pieniężnej wejdzie w życie już 9 czerwca. Na jego mocy stopa referencyjna będzie wynosiła 6,00 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 6,50 proc. w skali roku, stopa depozytowa 5,50 proc. w skali roku, stopa redyskonta weksli 6,05 proc. w skali roku, a stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali roku.
W wydanym przez Radę komunikacie czytamy, że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę".
Decyzja w sprawie stóp procentowych w czerwcu
Decyzja podjęta przez Radę Polityki Pieniężnej dla ogromnej większości ekonomistów nie była zaskoczeniem. Spodziewali się oni, że stopy zostaną podniesione o 75 punktów bazowych. - RPP podwyższyła stopy procentowe o 75pb, w tym referencyjną do 6,00 procent. Tym razem bez niespodzianek. To najpewniej nie była ostatnia podwyżka - czytamy we wpisie zamieszczonym przez ekonomistów PKO BP na Twitterze.
Specjaliści uważają, że kolejnych zmian w wysokości stóp procentowych możemy się spodziewać już w lipcu. Takie samego zdania są eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ich ocenie może to być ostatnia podwyżka.
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 0,75pp. Główna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 6%.
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) June 8, 2022
Spodziewamy się kolejnej podwyżki w lipcu – prawdopodobnie będzie to ostatnia taka decyzja. W efekcie RPP zakończy cykl na poziomie 6,5%. pic.twitter.com/Hkr9xvfSHu
Stopy procentowe a kredyt
Niestety podwyżka stóp procentowych to zła wiadomość dla kredytobiorców, bowiem - jak podaje portal TVN24: "decyzje RPP mają wpływ na WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów. (...) Jeśli kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym, wówczas zmiany WIBOR wpływają na wysokość raty".
Z powodu podnoszenia stóp procentowych ludzie niechętnie sięgają po kredyty. Pokazują to ostatnie statystyki.
Rynek kredytowy (finansowania mieszkań) się całkowicie załamał w Polsce. Na pewno się odrodzi, ale warunkiem będzie obniżenie inflacji. W Danych Dnia piszę krótko, dlaczego inflacja ma negatywny wpływ na rynek kredytów i cały rynek finansowy. https://t.co/4R5ltpik8d pic.twitter.com/LJooVDGbdq
— Ignacy Morawski (@iggnacy) June 8, 2022
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Inflacja w maju znowu w górę. Ceny rosną najszybciej od 24 lat
- W maju stopy procentowe znów pójdą w górę? Kredyty nadal drożeją
- Spore zmiany na kontach w ZUS w czerwcu. Dotyczą 24 milionów Polaków
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: domin_domin/Getty Images