Polacy coraz rzadziej biorą kredyty hipoteczne. Liczba wniosków spadła o ponad połowę

pieniądze
Polacy coraz rzadziej biorą kredyty hipoteczne
Źródło: manusapon kasosod/Getty Images
Zainteresowanie kredytami hipotecznymi bardzo mocno spadło. Z danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jasno wynika, że w maju tego roku o pożyczkę ubiegło nieco ponad 23 tysiące osób. To o połowę mniej niż przed rokiem. W ocenie specjalistów ostatni raz taka mała liczba wniosków wpłynęła do banków w 2007 roku.

Spada liczba wniosków o kredyt hipoteczny

W maju zeszłego roku o kredyt hipoteczny starało się 48,21 tysięcy osób. Obecnie ta liczba jest o ponad połowę mniejsza i potencjalnych kredytobiorców jest zaledwie 23,82 tysięcy. Co ciekawe, jeszcze w kwietniu 2022 roku wniosków było o 16,3 proc. więcej.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Tym samym zmniejszyła się również kwota, którą Polacy chcą pożyczyć na zakup mieszkania. Z danych, które wpłynęły do Biura Informacji Kredytowej z banków i SKOK-ów wynika, że wysokość kredytów, o które ubiegają się potencjalni kredytobiorcy zmniejszyła się o 51,6 proc. w porównaniu do maja 2021 roku.

Zmieniła się również wysokość przyznawanych kredytów. Średnia kwota o jaką w maju starali się Polacy to 343,89 tysięcy złotych i była wyższa o 2,9 proc. w stosunku do zeszłego roku i niższa o 2,8 proc. niż w kwietniu 2022 roku.

Dlaczego coraz mniej osób decyduje się na kredyt?

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej w rozmowie z TVN 24 przyznał, że liczba składanych wniosków kredytowych jest najniższa od 2007 roku, czyli od czasu, gdy BIK zbiera i analizuje takie informacje. - Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 roku. Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących jeszcze spadnie - mówił specjalista.

Ekspert dodał, że na zainteresowanie kredytami hipotecznymi w najbliższym czasie wpłynie przede wszystkim polityka monetarna. - Dalsze jej zaostrzanie i wzrost stóp procentowych jeszcze bardziej zmniejszy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, a tym samym bardzo osłabi popyt na kredyt mieszkaniowy - tłumaczył.

więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: manusapon kasosod/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości