Finanse i Praca

Zmiany w Kodeksie pracy już od sierpnia. Nowe przepisy przewidują spore kary dla pracodawców

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch/Teofila Siewko
Źródło:
pit.pl
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpniaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Już 1 sierpnia pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zyskają nowe uprawienia, a pracodawcy - dodatkowe obowiązki. Na czym polegają zmiany w Kodeksie pracy, które wynikają z implementacji prawa unijnego? O tym opowiedział nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

Zmiany w Kodeksie pracy od 1 sierpnia 2022

Już za dwa miesiące pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zyskają nowe prawa, a pracodawcy dodatkowe obowiązki. Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, przepisy mają być przejrzystsze, zatrudnienie bardziej przewidywalne, a szanse kobiet i mężczyzn na rynku mają zostać wyrównanie.

Tu mówimy o zmianach w Kodeksie Pracy. (...) Najważniejsze jest to, że przy umowach na czas określony pracodawca, wypowiadając umowę, musi to uzasadnić

Ponadto pracodawca nie będzie mógł zakazać pracy w innej firmie, chyba że pracownika obowiązuje zakaz konkurencji. Następne zmiany to dodatkowy urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku nad osobami, którymi musimy się opiekować. Pracownik posiadający dziecko do lat 8 będzie mógł skorzystać z elastycznej organizacji czasu pracy oraz 2 dni, albo 16 godzin zwolnienia z pracy w razie pilnej sprawy rodzinnej. 

Co zmieni się od 1 sierpnia w Kodeksie pracy dla pracowników i pracodawców:

 • nowe uprawnienia urlopowe pracowników,
 • nowe obowiązki informacyjne pracodawców,
 • nowe zasady zawierania umów na okres próbny,
 • obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę także na czas określony,
 • zakaz zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą.

Kary dla pracodawców od 1 sierpnia 2022

Ważne jest to, że każda decyzja pracodawcy musi być przez niego wyjaśniona pisemnie. - Jeżeli pracodawca nie zachowa rygoru, są kary od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych.

W Kodeksie pracy, w dziale XIII uregulowane zostały wykroczenia przeciwko prawu pracownika. Kara może wynosić o 1 do 30 tysięcy złotych, zatem w kwestii wysokości kar nie dokonano żadnych zmian. Będą one mogły zostać nałożone w formie mandatu przez inspektora pracy. 

Wykroczenia w kodeksie pracy - co nowego od 1 sierpnia?

W Kodeksie pracy pojawią się nowe punkty, dzięki którym pracownicy zyskają nowe uprawnienia. W efekcie pracodawcy będą mieli również nowe obowiązki.

Od 1 sierpnia wprowadzonych zostanie 6 zmian:

 1. 1Obowiązek poinformowania pracownika o warunkach zatrudnienia i o zmianie warunków tegoż zatrudnienia na piśmie w terminie 7 dni od dopuszczenia go do pracy. Niepoinformowanie pracownika terminowo będzie stanowiło wykroczenie.
 2. 2Pracodawca będzie miał obowiązek udzielić odpowiedzi z uzasadnieniem na specjalny wniosek pracownika. Mowa o sytuacji, w której zatrudniona osoba na co najmniej 6 miesięcy, będzie mogła złożyć wniosek do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę (na czas nieokreślony lub w pełnym wymiarze godzin) lub o zmianę rodzaju pracy.
 3. 3Pracodawca naruszający przepisy o elastycznej organizacji pracy pracownika, który opiekuje się dzieckiem do 8. roku życia, będzie popełniać wykroczenie. Pracownicy będą mogli złożyć specjalny wniosek o elastyczną organizację pracy na co najmniej 14 dni przed planowanym jej rozpoczęciem.
 4. 4Pracownikom będzie przysługiwać urlop opiekuńczy (5 dni w roku kalendarzowym), który ma na celu zapewnienie opieki osobistej bądź wsparcia członkowi rodziny lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym. Dotyczy to sytuacji, kiedy osoba ta wymaga opieki bądź znaczącego wsparcia ze względów medycznych.
 5. 5Pracownikowi przysługiwać będzie zwolnienie od pracy (2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym) spowodowane siłą wyższą, wypadkiem (jeśli niezbędna będzie natychmiastowa obecność osoby) lub w pilnych sprawach rodzinnych. Pracodawca, który będzie naruszał te przepisy, będzie popełniać wykroczenie.
 6. 6Na podstawie wniosku złożonego przez osobę zatrudnioną, przepisy umożliwiają udzielenie jej urlopu opiekuńczego. Wniosek musi zostać złożony na 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

W przypadku podpunktu 5 i 6 pracodawca popełni wykroczenie, jeśli będzie prowadził przygotowania dążące do zamiaru rozwiązania stosunku pracy od dnia złożenia wniosku o urlop bądź elastyczną organizację pracy. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch/Teofila Siewko

Źródło: pit.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości