Wejście na rynek pracy osób urodzonych w latach 1995-2010 wywołało sporo zamieszania. Badania pokazują, że "Zetki" mają zupełnie nowe podejście i oczekiwania względem pracodawców. Zapowiada się zatem spora rewolucja. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Przemysławem Lelewskim, ekspertem HR.
Pokolenie Z na rynku pracy
Pracodawcy narzekają na pokolenie Z. Zarzucają mu roszczeniowość i brak pokory, ale to tylko jedna strona medalu. "Zetki" wprowadzają jednocześnie prawdziwą rewolucję, za sprawą niespotykanej u wielu poprzednich pokoleń - asertywności.
Osoby urodzone w latach 1995-2010 były wychowywane w zupełnie innym duchu. Praca nie jest dla nich celem, a środkiem. To odróżnia ich pokolenie od chociażby millenialsów, którym rodzice wpajali inne cele i wartości.
- Warto uświadomić sobie, że w 2024 r jedna czwarta siły roboczej na świecie to będą zoomersi, w związku z czym nie ma się co obrażać. Na razie jeszcze trochę się ich uczymy - przyznaje ekspert HR Przemysław Lelewski.
- To jest pokolenie, które w czasach covidowych wkraczało do pracy, w związku z tym nie znało pracy stacjonarnej - podkreśla gość Dzień Dobry TVN.
Pokolenie Z - roszczeniowe, ale też odważne
Z badań wynika, że młodzi nie identyfikują się z firmą. Mają mniejszą skłonność do wiązania się z jednym miejscem pracy na długie lata niż poprzednie pokolenia. Ale mają tez kilka cech wspólnych z millenialsami.
- Praca nie jest celem samym w sobie. Chcą żyć, praca ma wspierać, żebyśmy mogli rozwijać hobby, mieć czas na jogę, ale przede wszystkim, żebyśmy mogli stabilnie do przodu iść - tłumaczy specjalista.
Z Zetkami trzeba grać w otwarte karty. Na rozmowie kwalifikacyjnej muszą padać konkretne warunki, które będą miały potem odzwierciedlenie w praktyce. Zetki mają sporo pewności siebie. Dbają o swój work-life balance, odmawiają zostawiania po godzinach, stawiają warunki, nie boją się negocjować. Ewentualna utrata pracy ich nie przeraża. Skąd ta odwaga?
- Dla nich jest ważne, żeby to było w zgodzie z ich wartościami.(...) Cenią sobie bardzo niezależność - wyjaśnia Przemysław Lelewski.
- Zacznijmy akceptować, że powiedzą, że są z czegoś niezadowoleni. Nie przeciwko nam, tylko potraktujmy to jako ich szczerość, pokaz zaufania - podsumowuje ekspert HR.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzice zostali wezwani na dywanik do dyrektora. Chłopiec spędził w przedszkolu zaledwie jeden dzień
- Czy zanieczyszczenia mogą zwiększać ryzyko depresji u nastolatków? Zaskakujące wyniki badań
- Legionella dotarła do Warszawy. Skażenie wody odnotowano w przedszkolu
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN