Powrót do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka nie jest łatwy. Kobietom, które chcą wrócić do pracy i łączyć obowiązki służbowe z macierzyństwem, pomaga Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Fundacji Mamo Pracuj. Jak to robi?
Jak ułatwić kobietom powrót do pracy po urodzeniu dziecka?
Agnieszka Czmyr-Kaczanowska walczy o równe prawa kobiet na rynku pracy i o to, aby macierzyństwo nie było przeszkodą do znalezienia satysfakcjonującej pracy. - Zależy mi na tym, żeby kobiety mogły być szczęśliwe, zadowolone, robić to, co chcą. Decydować o sobie, słuchać swoich potrzeb i móc iść za tym głosem - tłumaczyła aktywistka.
Sama ma 3 dzieci i wie, jak trudno jest łączyć macierzyństwo i pracę. Stworzyła więc z przyjaciółką portal Mamo Pracuj. Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i Joanna Gotfryd studiowały na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Razem uczyły się, imprezowały, podróżowały. Kiedy zostały matkami, wspierały się nawzajem. Były młode, świetnie wykształcone, ambitne. Chciały wychowywać dzieci, ale i pracować.
- Spotykałyśmy się kawiarniach, w miejscach przyjaznym dzieciom, żeby opiekując się naszymi małymi córeczkami, coś tam spróbować popracować. I tak od słowa do słowa, od tych rozmów o dzieciach, o elastyczności, pomyślałyśmy, że takich mam, jak my jest cała masa. Kobiety w Polsce kończą studia, [...], dlaczego mają być zamknięte w domach, jeżeli nie chcą być w tych domach zamknięte? Tak powstało Mamo Pracuj - wspominała Joanna Gotfryd.
Mamo Pracuj - jak to działa?
Mamo Pracuj to nie tylko portal internetowy, na którym młode matki mogą znaleźć informacje, jak i gdzie znaleźć pracę oraz jak aplikować. Kobiety z Mamo Pracuj podczas licznych szkoleń uczą się, inspirują, wspierają.
- Wyobraź sobie, że jest taka przestrzeń w Internecie, gdzie możesz przyjść, kiedy szukasz pracy albo chciałabyś znaleźć pracę inną, lepszą, i nie być sama w tym procesie - wyjaśniała Agnieszka Czmyr-Kaczanowska.
Warto dodać, że Mamo Pracuj stworzyło też pierwszy w Polsce bank firm, które są przyjazne rodzicom.
Pani Zuzanna jest jedną z kobiet, która znalazła pracę dzięki portalowi. Jak ocenia pomoc, którą otrzymała? Dowiecie się tego z dalszej części naszego reportażu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra. znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie? W edukacji pomoże polskie malarstwo
- "Dopiero w łazience zobaczyłam, jak zwisa mi skóra". Jolanta nie chciała żyć po rozległym oparzeniu
- Babcia Szura z Ukrainy opiekuje się grobami zamordowanych Polaków. "Czasami było ciężko"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Monika Góralewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN