Laureatką majowej Pozytywki jest Maja Kotala. To modelka, projektantka mody i aktywistka, która przemierzyła niedawno wschodnią Afrykę, by nieść pomoc mieszkającym tam kobietom. Niedawno na wyprawę wyruszyły z nią Ewa Wysocka, Daria Owsiak oraz Anna Howaniec Siwek. Panie opowiedziały o wspólnej sile niesienia pomocy potrzebującym.
Maja Kotala laureatka majowej pozytywki
Maja samotnie oraz z wolontariuszami jeździ po świecie i walczy z ubóstwem menstruacyjnym, ucząc dziewczyny w Afryce jak własnymi siłami uszyć podpaski wielokrotnego użytku oraz ubrania. Celem jej programu edukacyjnego "Sewing together" jest także nauczanie tamtejszych młodych kobiet umiejętności stworzenia samodzielnego miejsca pracy, które pozwoli im uzyskać dochód, a także zapewnianie edukacji seksualnej.
- Wierzę, że kobiety są przyszłością, a kobiety w Afryce mają ogromny potencjał, który jeszcze nie jest zauważony, trzeba dać im te szanse. Rajd Victoria to głównie walka z ubóstwem, które ma dwa wymiary. Kobiety nie mają dostępu do środków higienicznych albo one są zbyt drogie, przez co zostają podczas miesiączki w domach, przestają chodzić do szkoły, czy pracy. My starałyśmy się to zmienić - powiedziała.
Rajd Victoria - na czym polega?
Aktywistka 23.03.2023 wyruszyła w trasę Victoria Rally. Podczas 39 dni wraz z ekipą walczyła biedą menstruacyjną, odwiedzając Kenie, Ugandę, Rwandę i Tanzanię. Jak przyznaje, udało się przeszkolić 860 kobiet, rozprowadzić 100 zestawów podpasek, założyć i wyposażyć 10 mini miejsc do szycia, rozprowadzić ponad 1 500 igieł.
- Nie mogłoby się to odbyć bez pomocy naszych sponsorów, którzy pomogli nam zebrać pieniądze. Od maleńkich wpłat, po zrzutkę, do której angażowałyśmy się wszystkie. Dzięki temu udało się zakupić sprzęt – powiedziała Ewa Wysocka, uczestniczka rajdu.
To, co jest istotne to fakt, że Maja pokazywała kobietom w Afryce, że podstawowe rzeczy mogą uszyć, używając dostępnym materiałów. Igły stworzyć można z popularnych krzewów. Dzięki temu, nawet po wyjeździe Polek, miejscowe panie będą wiedziały, co mogą robić.
Co dalej z inicjatywą? - Działamy dalej, ja na co dzień mieszkam w Kenii, gdzie prowadzę szkołę dla kobiet, których nie stać na edukacje. W przyszłym roku kontynuujemy rajd. Jeśli ktoś jest gotowy pomagać, pojechać z nami czy wpłacić pieniądze to zapraszam - podsumowała Maja.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 10-letni Paweł znalazł na ulicy pieniądze i zwrócił je właścicielowi. Za swoją postawę otrzymał Pozytywkę Dzień Dobry TVN
- Poznaliśmy laureatów Superpozytywki. "Jesteście wzorem do naśladowania"
- Pozytywka Dzień Dobry TVN trafiła do rąk najstarszego krawca w Polsce
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN