Babcia Szura - niezwykła Ukrainka z Wołynia
W 2019 roku zrealizowaliśmy materiał w Dzień Dobry TVN o niesamowitej Ukraince z Wołynia odznaczonej przez polskiego prezydenta. Ołeksandra Wasiejko, zwana Babcią Szurą, otrzymała pierwszy w historii medal "Virtus et Fraternitas", co oznacza męstwo i braterstwo. Przyznawany jest tym, którzy w czasie wojen i totalitaryzmu nieśli pomoc Polakom.
- Wspominam pogrzeby Polaków. Ich już nie ma, a mi medale wręczają. Nie spodziewałam się, że kiedykolwiek otrzymam jakąś nagrodę - wspominała wówczas w materiale Ołeksandra Wasiejko.
Tata Babci Szury opiekował się polską rodziną, która ukrywała się w lesie przed bandami UPA w czasie rzezi wołyńskiej w 1943 roku. Gdy znalazł ich zamordowanych, pochował, a w miejsce pochówku zabrał 6-letnią córkę.
- Ojciec mówił, że być może przyjdzie taki czas, że Polacy tu przyjdą. Powiedział: "Pokaż im wtedy, gdzie są te mogiły. Ja zapewne tego nie dożyję. [...] ale ty zapewne będziesz żyła, gdy nadejdzie ten czas". Czasami było ciężko iść w ten las, przez wodę, błoto i piach. Jednak szłam do przodu, po to, by sprzątać przy tych krzyżach - opowiadała nasza rozmówczyni.
Babcia Szura pokazała groby Polakom. Dzięki niej pamięć o pochowanych w nich ludziach nie umarła.
Ryzykując życiem, pomagał Polakom
Historię Ołeksandry Wasiejko opisał w swojej książce Witold Szabłowski.
- Książka "Opowieści z Wołynia" dotyczy Ukraińców, którzy w 1943 roku nie przyłączyli się do zabijania Polaków, tylko ich ratowali. Stanęli naprzeciw nacjonalistom, którzy zaczęli zabijać i ryzykując życiem często swoim i swoich dzieci ratowali Polaków - mówił dziennikarz i reportażysta.
- Dobrym przykładem jest ojciec pani Ołeksandry Kalennyk Łukaszuk. [...] Mimo że miał żonę w ostatnich miesiącach ciąży, kiedy w 1943 banderowcy zaczęli palić wioski tuż obok tej, w której żyła rodzina pani Ołeksandry, pan Łukaszuk, ryzykując życiem, pomagał Polakom. Przewoził ich w bezpieczne miejsca, woził im jedzenie do lasu i część Polaków udało mu się uratować. Części się nie udało, i to miejsce, gdzie zostali zabici, pokazał swojej malutkiej córce i powiedział, żeby zawsze dbała o te groby, bo tam leżą nasi przyjaciele - dodał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie żyje Wiktoria Amelina. Znana pisarka zginęła w rosyjskim ataku na restaurację
- Polak uratował kobietę w Ukrainie. "Żyję tylko dlatego, że on zaryzykował dla mnie"
- Ukraińskie dzieci zabrane rodzinom i uprowadzone. "Pod przymusem mają zostać obywatelami Rosji"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN