Magda Szpecht, reżyserka teatralna i dziennikarka, całkowicie zmieniła bieg swojej kariery, wkraczając do świata internetu. Dziś zajmuje się tropieniem dezinformacji. W rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak opowiedziała nie tylko o działalności w sieci, ale zdradziła również, jak rozpoznać trolla i wychwycić fałszywe informacje.
Kim są CyberElfy?
CyberElfy to grupa, która powstała w Estonii. Zrzesza aktywistów z różnych krajów zajmujących się tzw. białym wywiadem. Ich kolebką stał się blog Bellingcat. Jego twórca, Brytyjczyk Eliot Higgins, zaprosił do współpracy ośmioro wolontariuszy. Jako dziennikarze obywatelscy wsławili się relacjami o zestrzeleniu samolotu Malaysia Airlines nad Ukrainą. Przedstawili dowody, że samolot został strącony przez rosyjską wyrzutnię rakiet BUK, a Rosjanie sfałszowali zdjęcia satelitarne z katastrofy.
- Zajmujemy się również propagowaniem walki z dezinformacją i świadomości na temat propagandy (...), która obecnie z powodu wojny w Ukrainie jest szczególnie zintensyfikowana - podkreśla Magda Szpecht. - Jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić sami dla siebie, to zwiększanie świadomości i poznawanie zasad działania technologii, propagandy i zrozumienie, jak funkcjonują nasze umysły i jak bardzo w rzeczywistości jesteśmy nieodporni na takie zjawiska jak trolling czy fake newsy.
Jak rozpoznać fake newsy w internecie?
Do rozpoznania fałszywych wiadomości wystarczy szczególna ostrożność. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinno być świeżo założone konto, które ma kilka udostępnień.
- Nie do końca platformy społecznościowe chcą z tym walczyć - przyznaje Magda. - Choć to się zmienia wraz ze wzrostem świadomości i nastrojami antyrosyjskimi. Być może dojdziemy do momentu, że będzie można przełożyć odpowiedzialność, na te barki, na których powinna spoczywać, czyli na dostawcach tych portali - wyjaśnia Magda Szpecht.
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w mediach społecznościowych pojawiło się 10 tysięcy spreparowanych kont, których celem jest zniechęcanie Polaków do niesienia pomocy Ukraińcom. Eksperci zauważają również, że wiele profili szerzących dezinformację na temat pandemii, przekształciło się w konta usilnie przypominające rzeź wołyńską. Hasłem, którym najczęściej posługują się ich autorzy jest "uważajcie komu pomagacie". Oficjalnie wiadomo o istniejących w Rosji farmach trolli.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wolontariusze, czyli współcześni siłacze z darmowych sklepów. "Padał śnieg, a na zewnątrz stał 16-latek bez kurtki"
- Grzechy, za które nie dostaniemy rozgrzeszenia
- #BezCukru: Sylwia Bomba gorzko komentuje rozstanie z ojcem dziecka. "Byłam raniona wiele razy"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN