Nowy rok zawsze pozytywnie nastraja do zmian w życiu. Jedną z takich decyzji może być nowa praca. Jaką strategię obrać w trakcie jej poszukiwań i jak ją rozpocząć? Na co się przygotować w 2023 roku na rynku zawodowym? Przedstawiciele których branż będą najbardziej poszukiwani? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Natalią Bogdan, ekspertką rynku pracy.
Najbardziej poszukiwani pracownicy w 2023 r.
Rynek pracy, tak jak rzeczywistość dookoła nas, szybko się zmienia. Wraz z rozwojem technologii i nowych dziedzin gospodarki zapotrzebowanie na konkretne zawody maleje, lub - wprost przeciwnie - rośnie. Kogo aktualnie najbardziej poszukuje się na rynku pracy?
- Nadal na topie są zawody IT. Programiści są na wagę złota i bardzo wiele firm ich szuka - wskazała Natalia Bogdan, headhunter. Czy to znaczy, że w dobie powszechnej cyfryzacji inne zawody schodzą na dalszy plan i nie są tak pożądane? Nic bardziej mylnego. - Bardzo popularnym zawodem jest kontroler finansowy, wiele firm zamawia teraz u nas takich pracowników - dodała gościni Dzień Dobry TVN. Nagły wzrost zainteresowaniem finansistami związany jest najpewniej, jak wskazała, z niepewną sytuacją na rynku i galopującą inflacją.
Praca i finanse
Praca i finanse
Kogo jeszcze szukają pracodawcy? - W czasie pandemii wiele firm poszło w e-commerce, czyli otworzyło się wiele sklepów on-line, a teraz szuka się osób odpowiedzialnych za doświadczenia użytkowników - zdradziła Natalia Bogdan. Czym konkretnie zajmują się tacy pracownicy? - Udoskonalają strony, sklepy internetowe tak, aby były bardziej przyjazne - wyjaśniła.
Zmiany na rynku pracy w 2023 r.
Dynamiczna sytuacja na rynku pracy sprzyja zmianie branż i zdobywaniu nowych kompetencji. - Widzę coraz większą otwartość u klientów, który nie fokusują się już tak mocno na te twarde kompetencje, nawet jeśli mają jakieś oczekiwania w tym kierunku - stwierdziła ekspertka. - Są takie rzeczy, których można się nauczyć i to jest większość twardych kompetencji potrzebnych firmie, ale są takie, które wynosimy z domu - zaznaczyła.
Zanim jednak kandydat będzie miał okazję zaprezentować swoje umiejętności i podejście do pracy na rozmowie rekrutacyjnej, musi wiedzieć, jak w ogóle zacząć poszukiwania.
- Poszukiwanie pracy to jest proces. To nie jest tak, że my w tydzień znajdziemy pracę marzeń - podkreśliła Natalia Bogdan. Do zmiany trzeba się przygotować. - Można to zrobić ze specjalistą, który za niewielkie wynagrodzenie pomoże nam określić nasze mocne strony, przygotować mocne CV czy przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych - radziła.
Zastanawiasz się, jakich błędów należy się wystrzegać w czasie rekrutacji? Zobacz nasz materiał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pytanie o słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?
- Najgłupsze pytania rekrutacyjne. "Chcą sprawdzić, czy pierzemy mózg w tej samej pralni"
- Nie satysfakcjonuje mnie moja praca. Jak rozpocząć poszukiwania? Poznaj porady rekrutera
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN