Cukiernik to zawód z tradycją, dawniej bardzo ceniony na dworach królewskich i w pałacach. Prawdziwy rozkwit cukiernictwa wiązał się z rewolucją przemysłową w XIX wieku, gdy zaczęły powstawać nowe sposoby wytwarzania słodyczy. W XXI wieku zawód ten wciąż jest doceniany i znaleźć można wiele ofert pracy dla cukiernika.
Praca i finanse
Jak zostać cukiernikiem?
Osoby, które chcą pracować w branży cukierniczej, przede wszystkim powinny mieć odpowiednie umiejętności, to znaczy zdolności manualne, zmysł artystyczny i być kreatywne. Aby pracować jako cukiernik, należy ukończyć zasadniczą szkołę zawodową lub technikum o specjalizacji cukiernictwo. Można także zdecydować się na kurs na cukiernika, który oferowany jest przez wiele placówek. Warto wybrać taki kurs cukiernika, w którym jest wiele przedmiotów praktycznych, ponieważ przydają się one w przyszłej pracy. Po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum należy zdać egzamin zawodowy na cukiernika, natomiast matura nie jest wymagana. Warto jednak pamiętać o tym, że technik cukiernik z dobrymi wynikami z matury może zdecydować się na studia na kierunku technologia żywności i podnieść swoje kwalifikacje. Cukiernik powinien także pomyślnie przejść przez kurs BHP oraz kurs sanitarny. Osoby, które dopiero na pewnym etapie życia stwierdziły, że mają predyspozycje do bycia cukiernikiem, mogą uczyć się w szkole policealnej. Cukiernicy znajdują zatrudnienie nie tylko w cukierniach i restauracjach, ale także na produkcji i w hotelach. Cukiernicy mogą szkolić się przez cały okres pracy zawodowej i wciąż zdobywać nowe umiejętności techniczne.
Codzienne obowiązki w zawodzie cukiernika
Do codziennych zadań cukiernika należy zamawianie odpowiednich produktów, przygotowywanie deserów, a także dekoracja ciast i tortów. Cukiernicy kontrolują także sprawność techniczną maszyn w zakładzie pracy, dbają o właściwe przechowywanie produktów, nadziewają wyroby cukiernicze masami, a także przygotowują półprodukty ciastkarskie. Zwykle pracują w zespole, dlatego powinni cechować się dobrą organizacją pracy. Najprostszymi czynnościami zajmuje się najczęściej osoba na stanowisku pomocy cukiernika. Godziny pracy cukiernika zwykle są ranne, ponieważ osoby w tej branży rozpoczynają pracę około 4 lub 5 rano. W niektórych zakładach pracy cukiernicy zajmują się także obsługą klienta i kontaktem z kontrahentami. Właśnie dlatego spore znaczenie mają zdolności komunikacyjne i negocjacyjne. Z ofert pracy dla cukiernika można wywnioskować, że pracodawcy oczekują przede wszystkim odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych, a także gotowości do pracy w godzinach porannych lub na zmiany oraz umiejętności obsługi maszyn cukierniczych.
Zarobki cukiernika
Cukiernik to zawód z dobrymi perspektywami zatrudnienia. Cukiernicy mogą znaleźć pracę w piekarniach, cukierniach, na produkcji, w hotelach, w restauracjach, a także założyć własną działalność gospodarczą. Zarobki cukierników na etacie wahają się od 1700 złotych do 4000 złotych netto. Według raportów płacowych z 2018 roku średnie wynagrodzenie cukiernika to około 3400 złotych brutto. Pensja zależy zarówno od tego, co robi cukiernik w miejscu pracy, jak i od jego zdolności czy godzin pracy. Niektóre zakłady poszukują cukierników na nocne zmiany i wtedy pensja jest wyższa. Pomocnicy cukierników otrzymują pensje bliższe płacy minimalnej, natomiast dekoratorzy tortów w pracowniach artystycznych mogą zarabiać nawet 5000 złotych netto. W XXI wieku coraz popularniejsze stają się wyroby naturalne oraz manufaktury słodyczy. W takich miejscach cukiernicy mogą otrzymać bardzo dobre wynagrodzenie, a prestiż pracy także jest większy niż w zwykłych cukierniach. W większości miejsc cukiernicy pracują na umowę o pracę, chociaż w sieciowych cukiernikach lub kawiarniach zdarzają się umowy cywilnoprawne. Za granicą zarobki cukierników dochodzą nawet do 12000 złotych, dlatego część wykwalifikowanych specjalistów decyduje się na wyjazd z Polski. Warto dodać, że niektórzy cukiernicy dorabiają, piekąc i dekorując torty dla znajomych i rodziny. Bardzo dobrym sposobem na zwiększenie swoich dochodów jest tworzenie artystycznych tortów i ciast na wesela oraz przyjęcia.
Zobacz także:
- Włoskie słodkości w kuchni Cristiny Catese. Sprawdź, jak przygotować desery prosto z Włoch
- Warzywa pełne smaku, czyli babeczki z fasoli z kremem kawowym Mariety Mareckiej
- Ciasto maślankowe z borówkami i białą czekoladą – przepis Mariety Mareckiej
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Nigel Killeen/Getty Images