Co zrobić, jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej?

Co zrobić, jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dobra szkoła średnia - dlaczego tak ważna?
Dobra szkoła średnia - dlaczego tak ważna?
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
Co robić, jeśli dziecko nie dostało się do żadnego liceum lub innej szkoły średniej? To pytanie jest obecnie coraz częściej zadawane w internetowej wyszukiwarce. Odpowiedzią w większości przypadków jest rekrutacja uzupełniająca. Sprawdź, na czym polega.

Dlaczego w 2023 r. tak wielu uczniów nie dostało się do szkół średnich?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 była utrudniona przez kumulację roczników, która nastąpiła na skutek reformy edukacyjnej z 2014 roku, kiedy to możliwość rozpoczęcia nauki w pierwszych klasach podstawówki otrzymały sześciolatki. W efekcie, o miejsca w szkołach średnich ubiegało się prawie pół miliona kandydatów, zamiast standardowych 350 tysięcy. Zwiększony popyt na limitowane miejsca spowodował, że wielu uczniów nie miało szansy dostać się do upragnionych szkół podczas pierwszej tury rekrutacji, a znaczna liczba kandydatów nie została przyjęta do żadnej placówki.

Rekrutacja uzupełniająca, czyli co, jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej w 2023 roku

Jeśli uczeń nie dostał się do żadnej szkoły średniej, ma obowiązek przystąpić do rekrutacji uzupełniającej. Zwykle jest prowadzona na przełomie lipca i sierpnia, ale dokładne terminy zależne są od decyzji władz województwa, powiatu lub gminy. Procedura jest zbliżona do tej w pierwszej turze. Jeżeli szkoła jest włączona do elektronicznego systemu rekrutacji – dokumenty można złożyć przez internet. Nie brakuje jednak takich, w których należy to zrobić osobiście.

Co ważne, rekrutacja uzupełniająca możliwa jest tylko wtedy, gdy szkoła posiada jeszcze wolne miejsca. Można to sprawdzać na stronach lokalnych kuratoriów oświaty. Wygodniej będą mieli uczniowie, którzy składają wnioski do szkół włączonych do elektronicznego systemu rekrutacji – w tym przypadku informacja o wolnych miejscach pojawia się właśnie tam.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości