Pytanie o słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

rozmowa o pracę, zestresowana kobieta
etyka zawodowa
Źródło: Hill Street Studios/Blend Images/Getty Images
Pytanie o słabe strony bardzo często pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest dość niekomfortowe, dlatego wielu kandydatów może mieć problem z właściwą odpowiedzią. Jednak jej odpowiednie opracowanie ma duży wpływ na otrzymanie posady.

Niektórzy jako swoje słabe strony wymieniają cechy, które w rzeczywistości uważają za zalety pracownika, np. zbytnie przywiązanie do szczegółów. Czy jednak taka strategia działa? Jakie swoje słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, by w pozytywny sposób zapaść w pamięć rekruterowi?

Dlaczego na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o słabe strony?

Jednym z głównych powodów, dla których rekruter pyta potencjalnego pracownika o jego słabe strony, z pewnością jest chęć dowiedzenia się, czy wady danej osoby nie będą przeszkadzały w wykonywaniu obowiązków na danym stanowisku. Jednak to nie jedyny cel takiego działania. Pytanie o słabe strony na rozmowie rekrutacyjnej jest dość krępujące i niewygodne. Reakcja na nie pokazuje, jak rekrutowana osoba radzi sobie w takich sytuacjach. To szczególnie ważne w przypadku stanowisk, na których stresujące i nieprzyjemne sytuacje zdarzają się dość często, czyli np. tych związanych z obsługą klienta. Co więcej, odpowiedź kandydata może pokazać, na ile przygotował się do rozmowy, a tym samym jak bardzo zależy mu na stanowisku, na które aplikuje.

Pytanie o słabe i mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady odpowiedzi

Pytanie o słabe i mocne strony na rozmowie rekrutacyjnej nie powinno zaskoczyć przygotowanego kandydata. Podstawowa zasada odpowiedzi na nie to skupienie się na zaletach i jedynie krótkie wspomnienie o wadach. Dzięki dłuższej historii na temat mocnych stron, najlepiej popartej przykładami z życia zawodowego, rekruter dobrze ją zapamięta. W mówieniu o swoich zaletach ważne jest też skupienie się na tych, które powiązane są z ofertą pracy. Przedstawiciel handlowy może powiedzieć o umiejętności nawiązywania długofalowych relacji z klientami, księgowa o dokładności i zorientowaniu na szczegóły, a grafik o tym, skąd czerpie inspiracje.

Odpowiedź na pytanie o wady jest nieco trudniejsza. Przede wszystkim nie warto mówić o słabych stronach zbyt szczegółowo czy emocjonalnie. Nawet kandydat na samodzielne stanowisko, które nie wymaga kontaktu z klientem, mówiąc zbyt obszernie o niechęci do pracy z ludźmi, może zostać źle odebrany i stracić szansę na pracę. Ważny jest też wybór cechy. Sprzedawca może powiedzieć o niechęci do spędzania czasu w samotności czy stagnacji, pracownik działu kreatywnego o problemach z trzymaniem się schematów, a telemarketer o gadatliwości. Inną strategią jest podanie cechy, która faktycznie mogłaby zostać uznana za wadę, a jednocześnie uzupełnienie odpowiedzi o sposób, w jaki pracownik sobie z nią radzi.

Najlepiej dodać do tego krótki przykład sukcesu. Można tu wymienić wadę dotyczącą sposobu pracy, np. problemy z koncentracją na zadaniu, którą jednak udało się przełamać, narzucając sobie samodyscyplinę. Dobrym pomysłem jest również podanie przykładu z życia prywatnego, np. niezdrowy nawyk, który udało się wyeliminować, poprawiając dzięki temu swoje samopoczucie.

Słabe i mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej – najczęstsze błędy w odpowiedziach

W odpowiedziach na pytanie o słabe i mocne strony kandydaci często popełniają te same błędy. Jednym z największych jest brak odpowiedniego przygotowania. Nie wystarczy tylko znaleźć cechy, które warto wymienić. Należy też zastanowić się, jak o nich opowiedzieć. Odpowiedź na pytanie o zalety powinna być rozbudowana i dość szczegółowa. Co nie oznacza, że najlepiej będzie napisać o niej całe wypracowanie. Wystarczy zaledwie kilka zdań popartych przykładami. Z kolei w przypadku mówienia o słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej najlepiej swoją wypowiedź ograniczyć do krótkich sformułowań. Jednak tutaj również należy być ostrożnym. Odpowiedź krótsza niż trzy zdania może sprowokować rekrutera do drążenia tematu.

W wyborze zalet pracownika należy się pozbyć fałszywej skromności. Umniejszanie swoich zasług nie jest dobrym sposobem na odpowiednią autoprezentację. Z drugiej strony nadmierne przechwalanie się może sprawić, że rekruter uzna kandydata za osobę przemądrzałą i zacznie mieć wątpliwości, czy kandydat będzie umiał np. pracować w zespole lub stosować się do poleceń przełożonego.

Przy wyborze wady powinno się natomiast unikać sztampowych odpowiedzi. Osoby prowadzące rekrutację już wielokrotnie słyszały o pracoholizmie czy nadmiernym zwracaniu uwagi na szczegóły. Jeśli nawet naprawdę są one częścią osobowości kandydata, raczej nikt w to nie uwierzy.

Ostatnią ważną zasadą jest mówienie prawdy. Rekruter, zwłaszcza doświadczony, od razu wyczuje fałsz, co bardzo zniechęci go do danego kandydata.

Pytanie o mocne i słabe strony jest dość kłopotliwe, jednak można z niego wybrnąć. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu odpowiedzi szanse na zdobycie wymarzonej posady z pewnością znacznie wzrosną.

Zobacz też:

Jober.pl radzi - czego najlepiej unikać na rozmowie o pracę?

Jak znaleźć motywację do nauki? Skuteczne metody motywacyjne

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – praktyczne wskazówki

Zobacz video: Jak dobrze wypaść na rozmowę o pracę przez Internet?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hill Street Studios/Blend Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Niespodzianka dla Doroty Wellman i śmierć 102-letniej Iris Apfel. Co jeszcze działo się 2 marca?

Niespodzianka dla Doroty Wellman i śmierć 102-letniej Iris Apfel. Co jeszcze działo się 2 marca?

Jak Tomasz Jakubiak odnalazł się w "MasterChef Nastolatki"? "Mam dużo zachowań małego chłopca"

Jak Tomasz Jakubiak odnalazł się w "MasterChef Nastolatki"? "Mam dużo zachowań małego chłopca"

Agnieszka Woźniak-Starak zestresowana nową edycją "Mam Talent!". "Wszyscy mają ogromne oczekiwania"

Agnieszka Woźniak-Starak zestresowana nową edycją "Mam Talent!". "Wszyscy mają ogromne oczekiwania"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Victoria Beckham po wypadku dotarła na fashion week. Jej mąż: "Ten sezon dał ci w kość"

Victoria Beckham po wypadku dotarła na fashion week. Jej mąż: "Ten sezon dał ci w kość"

Miłosz Bachonko wygrał 14. edycję "Mam Talent!". Na co wydał wygraną?

Miłosz Bachonko wygrał 14. edycję "Mam Talent!". Na co wydał wygraną?

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Wjechał autem w grupę przechodniów. 20 osób poszkodowanych, w tym dzieci

Wjechał autem w grupę przechodniów. 20 osób poszkodowanych, w tym dzieci

Zendaya i Florence Pugh o nowej "Diunie". "To było jak sen"

Zendaya i Florence Pugh o nowej "Diunie". "To było jak sen"

Jak w Polsce leczy się otyłość? NIK przygotował raport. Wyniki nie napawają optymizmem

Jak w Polsce leczy się otyłość? NIK przygotował raport. Wyniki nie napawają optymizmem