Finanse i Praca

Jober.pl radzi - czego najlepiej unikać na rozmowie o pracę?

rozmowa o pracę

mat. prasowe 

Finanse i Praca

Jober.pl radzi - czego najlepiej unikać na rozmowie o pracę?

rozmowa o pracę

mat. prasowe 

Doskonałe przygotowanie do spotkania z pewnością przybliży Cię do zdobycia wymarzonego stanowiska. Poznaj największe wpadki podczas rekrutacji, by wiedzieć jak dobrze wypaść. Artykuł został napisany przez doradców kariery portalu z ofertami pracy www.jober.pl

Jeżeli wysłałeś swoje CV, a firma zaprasza Cię na spotkanie, to znaczy, że przeszedłeś pierwszą selekcję, a Twoje kwalifikacje mogą być wystarczające. Teraz wszystko zależy od tego, czy odpowiednio zaprezentujesz swoją osobę i udowodnisz, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Nawet jeśli masz świadomość ogromnej konkurencji i boisz się, że staniesz obok osób lepiej wykształconych, przygotowanych, młodszych, pamiętaj, że to nie wszystko. Wciąż masz szansę przedstawić siebie jako kandydata, który będzie miał większe predyspozycje niż ci najlepiej przygotowani merytorycznie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dla wielu osób to trudny moment, bo niezależnie od doświadczenia zawodowego, nie każdy dobrze się czuje z myślą, że każde jego słowo i gest są poddawane ocenie. Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, w której pragniemy wypaść jak najlepiej, lecz często napięcie i stres wywoływane przez to założenie, mogą przynieść odwrotny skutek. Zebraliśmy dla Ciebie praktyczne uwagi odnośnie tego, czego unikać na spotkaniu w sprawie pracy, jakich tematów nie podejmować, czego absolutnie nie mówić, by zrobić doskonałe pierwsze wrażenie.

 1. Bądź punktualny – nie przyjeżdżaj zbyt wcześnie, a jeśli Ci się to zdarzy, poczekaj przed wejściem, przespaceruj się, zaczerpnij świeżego powietrza, które z pewnością dobrze Ci zrobi. Pojawiając się pół godziny przed czasem, możesz spowodować, że rozmówca poczuje się zobowiązany do wcześniejszego rozpoczęcia spotkania, niezależnie od swoich obowiązków. Niedopuszczalnym jest również spóźnienie. Jeśli jednak wiesz, że nie dotrzesz na czas, zadzwoń, przeproś, wytłumacz. Zdarzają się różne sytuacje losowe, a wszyscy jesteśmy ludźmi, więc przy właściwej postawie, takie potknięcie może Ci zostać wybaczone.
 2. Postaraj się nie okazywać zdenerwowania – rozmowa kwalifikacyjna jest niewątpliwie stresującą sytuacją, szczególnie gdy bardzo zależy Ci na tej pracy. Zrób wszystko, by wypaść na osobę opanowaną. Przed wejściem weź kilka głębokich wdechów, policz do 10, czy przeczytaj kilka dowcipów. Zrób cokolwiek, co pomoże Ci okiełznać nerwy. Najlepiej wypadniesz prezentując się jako osoba pewna siebie, która wie czego chce i nie ma wątpliwości co do tego, że jest najlepszym kandydatem.
 3. Nie poruszaj tematu finansów – oczywiście jest to jedna z kluczowych kwestii, lecz nie na miejscu jest pytanie o wynagrodzenie ze strony osoby rekrutowanej. Twój rozmówca powinien podjąć ten temat pod koniec spotkania. W pierwszej kolejności musisz poznać dokładnie rodzaj pracy, wymagania, a także zweryfikować je ze swoimi kompetencjami. Bardzo często to Ty będziesz musiał podać stawkę, która Cię interesuje, a rzucając ją bez znajomości wszystkich szczegółów stanowiska oraz warunków pracy, nie postawisz siebie w najlepszym świetle.
 4. Nie odsyłaj do swojego CV – będziesz przepytywany ze swojego doświadczenia, wykonywanych obowiązków i nie wypada powiedzieć rekruterowi, żeby sobie przeczytał jeszcze raz CV. Na pewno już się z nim zapoznał, a teraz chciałby to usłyszeć od Ciebie. Rozmowa bezpośrednia wypada bardziej wiarygodnie niż tekst, a Ty otrzymujesz w tym momencie szansę zareklamowania siebie od najlepszej strony.
 5. Nie mów źle o swoich byłych pracodawcach – niezależnie od tego jakimi byli szefami i co doprowadziło do tego, że Wasze drogi się rozeszły, nie wyrażaj się o nich niepochlebnie. Możesz zostać postrzegany jako osoba pretensjonalna, z brakiem szacunku.
 6. Nie wskazuj stanowiska swojego rozmówcy, jako Twojego celu – bardzo popularnym pytaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest „gdzie widzisz siebie w naszej firmie za 5 lat?”. Rekruter może uznać Cię za zagrożenie. Wyjątkiem jest oczywiście rozmowa o pracę na stanowisko rekrutera.
 7. Nie krytykuj aktualnej lub ostatniej pracy – w momencie, gdy masz wytłumaczyć, dlaczego aplikujesz do nowej firmy, nietaktem będzie odpowiedź w stylu: „nie cierpię swojej pracy”. Lepiej opowiedz o tym, jak bardzo chcesz się rozwijać, jak dużą szansę dla siebie postrzegasz w nowym miejscu. Pokaż, że pragnienie zmiany jest Twoją przemyślaną decyzją, a nie próbą ucieczki dokądkolwiek.
 8. Nie praw komplementów – szczególnie dotyczy to wyglądu Twojego rozmówcy. Powstrzymaj się, choćby to faktycznie była najpiękniejsza kobieta lub miała najwspanialszą sukienkę, nie komentuj. Twoim zadaniem jest zaprezentowanie siebie jako profesjonalisty, który potrafi wystarczająco dużo, by nie musieć uciekać się do tak banalnych sztuczek.
 9. Nie musisz opisywać swojej sytuacji rodzinnej – pracodawca nie powinien wymagać od Ciebie informacji o posiadaniu, czy planowaniu rodziny. Nie mów więc od razu, że masz małe dzieci, a Ty dopiero szukasz opiekunki. Jeżeli pojawi się takie pytanie, zapewnij, że Twoje życie prywatne nie wpłynie w żaden sposób na wykonywanie obowiązków służbowych. Taka odpowiedź powinna wystarczyć. Oczywiście zadbaj o to, by rzeczywiście Twoja praca i dom nie kolidowały ze sobą.
 10. Nie unikaj podania swoich słabości – pytanie o słabe strony jest podchwytliwe, lecz absolutnie nie należy go unikać. Wymaga dobrego przemyślenia odpowiedzi. Jeżeli podasz tu ani jednej cechy, pokażesz się jako osoba zbyt pewna siebie, zadufana lub taka, która nie potrafi dokonać samooceny. Wybierz słabostkę, która przewrotnie będzie mogła stanowić jednocześnie Twoją zaletę lub też nie będzie miała znaczenia na danym stanowisku.
 11. Nie stosuj gróźb – mówiąc „pożałujecie, jeśli mnie nie zatrudnicie”, prawdopodobnie spowodujesz natychmiastowe postawienie krzyżyka na Twoim nazwisku. Wymień co firma zyska, gdy dołączysz do szeregu pracowników, jednak nigdy się nie odgrażaj.
 12. Przygotuj się do spotkania – dziś mamy dostęp do wielu informacji za pośrednictwem internetu. Nie jest problemem zdobycie wiedzy o danej firmie, czym się zajmuje, jak długo działa na rynku, gdzie ma oddziały, jakie są jej podstawowe cele, założenia itd. Zdecydowanie lepiej wypadnie osoba, która będzie wiedziała do kogo przyszła, niż taka, której jest wszystko jedno.
 13. Nie mów, że nie masz pytań – na koniec rozmowy zwykle jest moment na zamianę ról i to Ty będziesz miał szansę zapytać o to, co Cię interesuje w kwestii danego stanowiska, czy firmy. Brak podjęcia tematu może sprawić, że zostaniesz uznany za nieśmiałego lub mało zaangażowanego, któremu nieszczególnie zależy. Zadaj przemyślane pytanie, najlepiej pokazujące Twoją znajomość potencjalnego pracodawcy oraz Twoje pragnienie rozwoju.

Rozmowa o pracę – zadbaj o pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Trudno będzie wymazać jakąś wpadkę, choć niewykluczone, że jeśli Ci się taka przydarzy, pracodawca przymknie na nią oko. Najważniejszym podczas takiego spotkania jest okazanie drugiej osobie szacunku. Jeżeli zostaniesz pozytywnie oceniony, a nawet nie otrzymasz tej posady, niewykluczone, że zostanie Ci ona zaproponowana przy innej okazji lub zostaniesz polecony znajomemu z branży. Pozytywne podejście, wiara we własne możliwości i trzymanie się pewnych reguł, nawet jeśli nie przyniosą pożądanego efektu, sprawią, że nie będziesz miał sobie nic do zarzucenia i z podniesioną głową ruszysz na kolejną rozmowę kwalifikacyjną.

Artykuł napisany na zlecenie portalu Jober.pl, zobacz oferty pracy


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
65
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0