Coraz więcej osób zmienia pracę pod wpływem innych. Eksperci: Wystrzegaj się "zaraźliwego odchodzenia"

dwie osoby przeglądają cv
Sawek Kawila / EyeEm/Getty Images
Liczba osób, które rezygnują z pracy wzrasta w ostatnim czasie. W Stanach Zjednoczonych tylko w kwietniu aż cztery miliony osób podjęło taką decyzję - to najwyższa liczba od 20 lat. Eksperci ostrzegają jednak przed gwałtownymi zmianami.

"Zaraźliwe odchodzenie z pracy" - co to znaczy?

Duża liczba rezygnacji z pracy to spory problem dla pracodawców. Co ciekawe, psychologowie wskazują, że część przypadków może mieć charakter naśladowczy - okazuje się, że niektórzy pracownicy składają wypowiedzenia zainspirowani koleżankami i kolegami. Jeśli widzą, że współpracownikom udało się znaleźć inną pracę, najczęściej lepszą, to zaczynają bardziej wierzyć także we własne możliwości i szukają alternatywy. Oczywiście niezbyt atrakcyjne warunki pracy i płacy zdecydowanie takiej sytuacji sprzyjają.

Shana Lebowitz, ekspertka rynku pracy Business Insider wskazuje, że jeżeli obecna praca sprawia ci przyjemność, daje satysfakcję i otrzymujesz za nią odpowiednie wynagrodzenie, to na rzecz polepszenia swoich warunków, warto ją dopasować jeszcze lepiej do twoich umiejętności i zainteresowań. Jeśli to nie pomoże i sądzisz, że istnieje inny zawód, który dawałby Ci większą satysfakcję, to warto ruszyć dalej.

Dlaczego ludzie zmieniają pracę?

Jeśli firma jest nieprzyjaznym miejscem pracy, to rezygnacja, kiedy na rynku zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników, wydaje się o wiele bardziej rozsądną decyzją, niż uparte tkwienie w znanym schemacie. W innym przypadku, kiedy pracodawca ma opinię dobrego, a jego przedsiębiorstwo cieszy się pozytywną oceną pracowników, powodem rotacji może być ciekawość lub bardziej konkurencyjna oferta . Na decyzję o odejściu ma wpływ to, że pracownik chce zobaczyć, jak wygląda praca w innych firmach, uważa, że to jedyna szansa na awans, czy poprawienie swoich warunków finansowych.

Jak poprawić swoją sytuację w miejscu pracy?

Zdarza się, że praca jest w porządku, firma właściwie też, ale pojawia się jakiś jeden element, który sprawia, że nadal rozważasz zmianę. Pamiętaj, że istnieją sposoby na poprawę sytuacji zawodowej, niekoniecznie oznaczające rezygnację z obecnej posady. Kadra managerska przykłada obecnie o wiele większą uwagę do potrzeb i oczekiwań pracowników. Rozmowa z pewnością nie zaszkodzi, a być może uda Ci się wyeliminować te elementy, które Ci nie odpowiadają, bez konieczności zmiany pracy.

Zobacz wideo: Trudne początki Żon Hollywood. „Byłam Kopciuszkiem, żadnej pracy się nie boję”

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło: businessinsider.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!