Panuje przekonanie, że na tatuażach nie warto oszczędzać, zwłaszcza, że w większości przypadków jest to ozdoba na całe życie. Przynajmniej takie jest założenie - w końcu nikt nie idzie do studia z myślą, że za jakiś czas zapisze się na laserowe usuwanie pigmentu.
Kultura i sztuka
W rzeczywistości jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na bardzo drogie tatuaże, a inni po prostu uznają to za mało rozsądne podejście do pieniędzy. Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że dobra jakość musi kosztować więcej, zupełnie inaczej podejdziesz do ostatecznej ceny tatuażu, którą usłyszysz w salonie.
Tatuaże – jak konstruowany jest cennik?
Część studiów tatuażu ma na swoich stronach internetowych zakładkę z cennikiem tatuaży, które są wykonywane w danym salonie. Podobnie z resztą sami artyści - często publikują własne cenniki. Większość z nich nie zawiera jednak konkretnych informacji, a jedynie przedział od stu do nawet kilkuset złotych, z zaznaczeniem, że wycenę przeprowadza się indywidualnie.
Ceny tatuaży – od czego zależą?
Jeśli zdecydujesz się na tatuaż, musisz pogodzić się z tym, że do samego końca możesz nie poznać ostatecznej ceny. Oczywiście warto przed zabiegiem i po wykonaniu projektu dowiedzieć się, jaki jest orientacyjny koszt, jednak należy być przygotowanym na to, że może on ulec zmianie. Ceny tatuaży zależą od następujących czynników.
Im bardziej rozpoznawalny artysta, tym wyższa cena wykonanego przez niego tatuażu. Renomowane salony tatuażu często oferują swoim klientom promocje, jeśli zdecydują się na przygotowany wcześniej, gotowy już wzór. Obecnie cenę windują również koszty zakupu barwników, które znacząco podrożały w ostatnim czasie.
Jeśli podoba ci się konkretny styl danej osoby i chcesz, aby wykonała projekt specjalnie dla ciebie, musisz przygotować się na większy wydatek. Wybierając się do początkującego tatuażysty, poproś go o pokazanie portfolio. Dzięki temu ocenisz jego styl i unikniesz niezadowolenia z wykonanego tatuażu.
Czynniki wpływające na ostateczny koszt tatuażu
Tatuaż kolorowy kosztuje więcej niż klasyczny, czarny. Tusze do zdobień i wypełniania są dość drogie, zwłaszcza jeśli salon pracuje na produktach wysokiej jakości, dobrze napigmentowanych. Dlatego dodając jakikolwiek kolor do projektu, należy liczyć się z podniesieniem ceny tatuażu co najmniej o sto złotych.
Ludzie dość często decydują się na tatuaże w okresie różnych świąt, np. Bożego Narodzenia czy walentynek. Z tego też względu w niektórych studiach tatuażu na dany okres podnoszone są ceny. Jeśli nie orientujesz się w cennikach tatuaży i w praktykach salonów w twoim mieście, a nie chcesz przepłacać, lepiej wybierz inny termin w ciągu roku.
Część ciała i stopień skomplikowania wzoru. Rękaw zazwyczaj będzie kosztował znacznie więcej niż tatuaż na nadgarstku czy przedramieniu. Jednocześnie nie oznacza to, że mały tatuaż będzie tańszy. Oprócz rozmiaru i miejsca ważna jest również trudność wykonania danego projektu i to, ile szczegółów trzeba dorysować.
Za duży tatuaż na ramieniu lub plecach czasem trzeba zapłacić znacznie więcej niż za niewielki, ale trójwymiarowy tatuaż na kostce lub żebrach. Ostatecznie to wszystko wpływa nie tylko na cenę tatuażu, ale również cenę projektu, jeśli został wykonany w tym samym salonie.
Niektóre narzędzia stosowane do wykonywania tatuażu są jednorazowe, a ich koszt musi ponieść klient. Narzędzia wielokrotnego użytku muszą zostać poddane sterylizacji, która zapewnia bezpieczeństwo i higienę zabiegu.
Jaka jest średnia cena tatuażu?
Średnia cena tatuażu zależy również od czasu jego wykonania. Powyższe czynniki tworzą pewną sumę, która należy się tatuażyście za odpowiednie przygotowanie sprzętu i materiałów, jednak oprócz tego musi zostać opłacona także jego praca. Większość projektów realizowana jest w kilku sesjach, szczególnie jeśli wzory są bardzo skomplikowane (np. geometria wymagająca precyzji czy biomechanika z drobnymi szczegółami).
Na czas wpływa również inny czynnik, jakim jest część ciała, na której wykonywany jest tatuaż. To z kolei wiąże się z progiem bólu u klienta. Osoby mniej odporne na ból w niektórych przypadkach mogą potrzebować dwóch sesji nawet przy tatuowaniu niewielkich, prostych wzorów
Minimalna cena tatuażu nie powinna spadać poniżej 100–150 złotych. Jeśli ktoś oferuje ci zrobienie tatuażu w niższej cenie, zastanów się, czy aby na pewno jest to osoba godna zaufania. Niezależnie od wielkości i stopnia trudności wzoru, tatuażysta musi poddać narzędzia sterylizacji, przygotować stanowisko i zużyć produkty jednorazowe. Średnia cena za godzinę pracy tatuażysty waha się od 80 do 200 złotych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Dzieci świata". 11-latka z Indii ryzykuje życiem, by pomóc matce. "Pracuję, odkąd pamiętam"
- "Młody Duch Tańca". Ten projekt łączy polskich i japońskich artystów baletowych
- Zielona Góra rozpoczyna winobranie. Przed mieszkańcami i turystami tydzień atrakcji
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: ROBERTO PERI/Getty Images