Styl życia

"Dzieci świata". 11-latka z Indii ryzykuje życiem, by pomóc matce. "Pracuję, odkąd pamiętam"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Marzena Figiel-Strzała
Dzieci świata - kopalnie miki w Indiach
Dzieci świata - kopalnie miki w IndiachDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Mika to minerał wykorzystywany przy produkcji rozświetlaczy czy cieni do powiek. Szczególnie obfite złoża surowca występują w Indiach. Niestety nie zawsze pozyskuje się go w sposób zgodny z prawem. W stanach Jharkhand i Bihar przy jego wydobyciu pracuje ponad 20 tysięcy dzieci.

Kopalnie miki w Indiach

Marzena Figiel-Strzała wybrała się do Indii, aby odnaleźć nielegalne kopalnie miki, czyli materiału wykorzystywanego do produkcji kosmetyków. Jest jednym z głównych składników rozświetlaczy, cieni do powiek czy szminek. Na rynku mika dostępna jest w wersji naturalnej i syntetycznej. Znaczna część tej pierwszej pochodzi z Indii.

Niestety nie zawsze pozyskuje się ją w sposób zgodny z prawem, ponieważ w stanie Jharkhand i Bihar przy jej wydobyciu pracuje ponad 20 tysięcy dzieci. Po kilku dniach dziennikarka dotarła do jednej z kopalni. To, co tam zobaczyła, potwierdziło jej najgorsze obawy.

- W tej dziurze od kilku godzin w ogromnym upale wydobywając mikę pracuje 11-letnia dziewczynka - opowiada Marzena. Suman Devi musi zarabiać, by pomóc swojej mamie. - Pracuję, odkąd pamiętam. Od dziecka przychodziłam tu z mamą. Najbardziej boję się głębokich dziur, one się zawalają - wyjaśnia.

- Mój zarobek nie wystarcza nawet na jedzenie. Mąż zginął niedawno w tej kopalni. Ostatnio ziemia zawaliła się jak pracował mój synek i nie mógł się wydostać - tłumaczy mama Suman.

Indie - nielegalna praca dzieci

Każdego miesiąca w kopalniach miki ginie średnio dziesięcioro dzieci. - To jest długa droga, zaczyna się w ciemności, smutku, a jej efektem jest jasność i połysk. Kopalnie zabijają dzieciństwo, by upiększyć pięknych ludzi - opowiada tłumacz i przewodnik Manoj Yadav.

Szkoła podstawowa znajduje się zaledwie 200 metrów od miejsca, w którym pracuje Suman. Niestety, jak większość dzieci z tego rejonu zamiast do szkoły, dziewczynka chodzi do pracy. - Jakie jest twoje największe marzenie? - pyta Marzena. - Ja nie mam marzeń - odpowiada 11-latka.

Jaka jest przyszłość Suman? Rodzina dziewczynki już mówi o wydaniu jej za mąż. - Po ślubie urodzi dzieci i jak trochę podrosną znów zacznie przychodzić do kopalni - podkreśla przewodnik.

Więcej informacji o pracy dzieci w kopalni miki znajdziesz w rozmowie ze studia. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości