Wyjazd integracyjny z pracy. W jednym przypadku udział w nim jest obowiązkowy

Autor:
Berenika
Olesińska
Wyjazdy integracyjne – czy można się z nich zwolnić?
Wyjazdy integracyjne – czy można się z nich zwolnić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Oficjalny koniec pandemii zachęcił pracodawców do tego, by organizować wyjazdy integracyjne. Celem służbowych podróży ma być zapoznanie osób zatrudnionych w tej samej firmie i tym samym zwiększenie efektywności ich współpracy. Czy takie oferowane przez szefa wypady za miasto są obowiązkowe? Czy coś nam grozi, jeżeli chcemy z nich zrezygnować? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z ekspertką Ewą Stelmasiak oraz adwokat Katarzyną Topczewską.

Wyjazdy integracyjne - czy są obowiązkowe?

Integracja jest niezwykle istotną częścią życia organizacyjnego, ponieważ właśnie wtedy tworzą się relacje, które finalnie mają poprawić współpracę. - To jest takie spoiwo, które pozwala nam razem realizować zadania - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN ekspertka ds. kultury dobrostanu Ewa Stelmasiak. Stwierdziła jednak, że pracownik nie powinien być do niczego zmuszany, szczególnie gdy jego sytuacja rodzinna nie pozwala na takiego typu wyjazdy. Jak więc rozwiązać ten konflikt interesów? - Przede wszystkim rozmawiać, zapytać. Przywództwo wspierające dobrostan polega na tym, by być blisko potrzeb ludzi - poradziła.

Czasami jednak szef informuje, że impreza integracyjna jest obowiązkowa. Kiedy polecenie o wyjeździe jest wiążące? - Na przykład wtedy, kiedy wyjazd jest połączony ze szkoleniem. Nasz udział w takiej imprezie wlicza się do czasu pracy. Podnosimy wtedy kwalifikacje i jednocześnie bawimy się. Dostajemy za to wynagrodzenie. Jeżeli ma charakter wyłącznie towarzyski, to jest to dobrowolne - wyjaśniła adwokat Katarzyna Topczewska.

Obowiązkowy wyjazd integracyjny. Czy można z niego zrezygnować?

Jak sama nazwa wskazuje, obowiązkowy wyjazd integracyjny jest obligatoryjny. Istnieją jednak pewne luki prawne, które pozwalają pracownikom bez ponoszenia żadnych kar zrezygnować z organizowanej przez przełożonego podróży.

Kwestia szkoleń poza miejscem zamieszkania powinna być zawarta w umowie lub chociażby w regulaminie firmy. Jeżeli zgodziliśmy się na taki układ przy zatrudnieniu, musimy się do niego stosować. Jeśli nie, mamy możliwość rezygnacji z integracji. - Jeżeli są to wyjazdy obowiązkowe, to jak najbardziej pracodawca może ukarać pracownika, który nie bierze udziału w tych wyjazdach, bo nie stosuje się do polecenia służbowego - przestrzega Katarzyna Topczewska.

Kto ponosi koszty za dobrowolny wyjazd integracyjny? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości