Gorące tematy

Czy szef może do nas pisać po godzinach pracy? "Pracownik powinien się odłączyć"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
W Portugalii szef nie może pisać wiadomości do pracownika po pracy

Pandemia sprawiła, że czas pracy wielu osób mocno się wydłużył. Część z nas odbiera telefony i maile od szefa już po godzinach pracy. Portugalia postanowiła walczyć z takimi praktykami. Zgodnie z nowym prawem przełożony, który skontaktuje się ze swoim podwładnym, gdy ten już zakończył pracę, zostanie ukarany. Czy to właściwy kierunek? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sebastianem Grzywaczem, radcą prawnym i Miłoszem Brzezińskim, trenerem rozwoju osobistego.

Czy szef może się kontaktować z pracownikiem po godzinach pracy?

Nowe prawo wprowadzone w Portugalii zabrania szefowi kontaktować się z pracownikiem w sprawach służbowych po godzinach pracy. Nie przestrzeganie tych zasad może pociągać za sobą nałożenie kary finansowej. Czy Polskie prawo jakoś reguluje tę kwestię?

- Mamy tzw. ustawę antycovidową, jednak ona nie odpowiada na wszystkie pytania. Nasz czas pracy stał się bardziej elastyczny, ale mimo wszystko należy oddzielić od siebie pracę i życie prywatne. Pracodawca powinien też wiedzieć, w jakich godzinach pracuje jego podwładny, a kiedy ma prawo do odpoczynku i tego nie naruszać - mówił w Dzień Dobry TVN Sebastian Grzywacz, radca prawny.

W ocenie Miłosza Brzezińskiego, trenera rozwoju osobistego prawo, które wprowadzono w Portugalii to dobre rozwiązanie. - Biznes jest złym dawcą norm moralnych. Dla niego najważniejszy jest zysk. Prawo, które nakłada na nas państwo, do pewnego stopnia reguluje nasz system pracy i działanie rynku. Dużym kłopotem jest system hierarchiczny. Jeden szef będzie rozumiał, że pracownik ma prawo odpocząć po pracy, ale drugi napisze do niego maila po godzinach i będzie oczekiwał odpowiedzi - dodał.

Co zrobić, kiedy szef kontaktuje się z nami po godzinach pracy?

Mimo że większość z nas wie, że nie ma obowiązku odpowiadać na maile wysyłane po pracy, to niestety i tak to robi. Jak skończyć z taką pracą po pracy? W ocenie Miłosza Brzezińskiego można powiedzieć szefowi, że np. nie odpowiadamy na wiadomości po 20. i tego nie robić. - Można być w tym też sprytnym i za każdym razem odpowiadać pół godziny później, aby pokazać szefowi, że nie siedzimy cały czas z telefonem i nie sprawdzamy służbowej poczty - dodał.

Zdaniem Sebastiana Grzywacza brak odpowiedzi na maila po godzinach pracy nie jest podstawą do ukarania pracownika. - Uważam, że pracownik powinien się odłączyć. Mamy normy czasu pracy, które powinny być zachowane. Czym innym jest sytuacja, gdy dana osoba jest np. na dyżurze i wymusza to na niej umowa. Warto zaznaczyć, że takie wysyłanie maili po pracy często wynika z nadgorliwości szefa i jego sposobu pracy, nie zawsze oczekuje on, że natychmiast dostanie odpowiedź - dodał specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości