Gorące tematy

Czy szef może do nas pisać po godzinach pracy? "Pracownik powinien się odłączyć"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
W Portugalii szef nie może pisać wiadomości do pracownika po pracy
Dzień Dobry TVNW Portugalii szef nie może pisać wiadomości do pracownika po pracy

Pandemia sprawiła, że czas pracy wielu osób mocno się wydłużył. Część z nas odbiera telefony i maile od szefa już po godzinach pracy. Portugalia postanowiła walczyć z takimi praktykami. Zgodnie z nowym prawem przełożony, który skontaktuje się ze swoim podwładnym, gdy ten już zakończył pracę, zostanie ukarany. Czy to właściwy kierunek? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sebastianem Grzywaczem, radcą prawnym i Miłoszem Brzezińskim, trenerem rozwoju osobistego.

Czy szef może się kontaktować z pracownikiem po godzinach pracy?

Nowe prawo wprowadzone w Portugalii zabrania szefowi kontaktować się z pracownikiem w sprawach służbowych po godzinach pracy. Nie przestrzeganie tych zasad może pociągać za sobą nałożenie kary finansowej. Czy Polskie prawo jakoś reguluje tę kwestię?

- Mamy tzw. ustawę antycovidową, jednak ona nie odpowiada na wszystkie pytania. Nasz czas pracy stał się bardziej elastyczny, ale mimo wszystko należy oddzielić od siebie pracę i życie prywatne. Pracodawca powinien też wiedzieć, w jakich godzinach pracuje jego podwładny, a kiedy ma prawo do odpoczynku i tego nie naruszać - mówił w Dzień Dobry TVN Sebastian Grzywacz, radca prawny.

W ocenie Miłosza Brzezińskiego, trenera rozwoju osobistego prawo, które wprowadzono w Portugalii to dobre rozwiązanie. - Biznes jest złym dawcą norm moralnych. Dla niego najważniejszy jest zysk. Prawo, które nakłada na nas państwo, do pewnego stopnia reguluje nasz system pracy i działanie rynku. Dużym kłopotem jest system hierarchiczny. Jeden szef będzie rozumiał, że pracownik ma prawo odpocząć po pracy, ale drugi napisze do niego maila po godzinach i będzie oczekiwał odpowiedzi - dodał.

Co zrobić, kiedy szef kontaktuje się z nami po godzinach pracy?

Mimo że większość z nas wie, że nie ma obowiązku odpowiadać na maile wysyłane po pracy, to niestety i tak to robi. Jak skończyć z taką pracą po pracy? W ocenie Miłosza Brzezińskiego można powiedzieć szefowi, że np. nie odpowiadamy na wiadomości po 20. i tego nie robić. - Można być w tym też sprytnym i za każdym razem odpowiadać pół godziny później, aby pokazać szefowi, że nie siedzimy cały czas z telefonem i nie sprawdzamy służbowej poczty - dodał.

Zdaniem Sebastiana Grzywacza brak odpowiedzi na maila po godzinach pracy nie jest podstawą do ukarania pracownika. - Uważam, że pracownik powinien się odłączyć. Mamy normy czasu pracy, które powinny być zachowane. Czym innym jest sytuacja, gdy dana osoba jest np. na dyżurze i wymusza to na niej umowa. Warto zaznaczyć, że takie wysyłanie maili po pracy często wynika z nadgorliwości szefa i jego sposobu pracy, nie zawsze oczekuje on, że natychmiast dostanie odpowiedź - dodał specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości