Wakacyjne grzechy, czyli savoir-vivre w podróży. "Pijemy zbyt dużo darmowego alkoholu"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Wakacyjny savoir-vivre
Wakacyjny savoir-vivre Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Choć wakacje to coroczny moment beztroski, kiedy staramy się zapomnieć o obowiązkach, dobrych manier nie należy na czas urlopu zostawiać w domu. W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o kindersztubie z Aleksandrą Pakułą, trenerką etykiety. Jak powinniśmy zachować się w podróży, czego unikać na plaży i co może być źle widziane w hotelu?

Czego nie wypada robić w samolocie?

Powszechnym zachowaniem Polaków jest klaskanie po wylądowaniu. Czy z perspektywy savoir-vivre jest to pożądany zwyczaj?

- Wiele osób boi się latać samolotem, więc gdy ten samolot dotknie już ziemi pojawia się uczucie ulgi. (...) Dla pilota nie jest to nic niezwykłego, to jest trochę jak parkowanie dla kierowców, więc brawa można sobie darować. Tym bardziej że pilot w kabinie tego nie słyszy - tłumaczyła Aleksandra Pakuła w Dzień Dobry TVN.

- Poza tym w samolocie czasami chcemy się rozluźnić i pijemy zbyt dużo darmowego alkoholu i później pasażerowie są nieco mniej grzeczni i zapominają, że zawód stewardessy to jest zawód regulowany i może wydawać wiążące polecenia. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać, a po alkoholu to się zdarza, to gdy wylądujemy, może zostać nałożona na nas kara - dodała trenerka etykiety.

Zasady savoir-vivre w pociągu

Z kolei w pociągu zdaniem trenerki etykiety nie powinniśmy:

  • zdejmować butów w czasie podróży;
  • spożywać w wagonie intensywnie pachnących produktów (np. kanapka z jajkiem) lub kruszących się (np. croissant). - Wstajemy później i zrzucamy z siebie te okruszki - zauważyła Aleksandra Pakuła;
  • rozmawiać przez telefon; - Uszanujmy to, że jest więcej osób. Jeśli musimy odebrać kluczowy telefon, to wyjdźmy na korytarz i mówmy szeptem - poradziła nasza gościni.
  • w strefie ciszy stukać głośno w klawiaturę;
  • zakładać nogi na nogę w wagonie przedziałowym (by nikogo nie kopnąć).

Dobre maniery na plaży

Pamiętajmy, że dobre maniery obowiązują również na plaży.

- Zachowujmy się tak, jakbyśmy chcieli, żeby inni zachowywali się względem nas. Gdybyśmy przestrzegali tej zasady, to naprawdę byłoby dużo lepiej. Wygradzanie sobie połowy plaży parawanem tylko dla siebie - słynny polski parawaning - bez przesady. Zasłońmy szerokość naszego ręcznika czy koca - mówiła Aleksandra Pakuła.

Czy możemy zwracać uwagę cudzym dzieciom, które np. hałasują? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości