Podróże

Kim są Aborygeni i dlaczego warto zainteresować się ich kulturą?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Aborygeni są rdzennymi mieszkańcami Australii. Warto poznać ich pochodzenie, tradycję i unikalną kulturę.

Aborygeni, czyli rdzenni mieszkańcy Australii, mają bardzo bogatą historię i tradycję, a ich kultura jest jedyna w swoim rodzaju. Współczesne plemiona już nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu tysięcy laty. Co w szczególności warto o nich wiedzieć?

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Aborygeni w Australii pojawili się w czasach starożytnych, przybywając najprawdopodobniej z południowo-wschodniej Azji. Obecnie zamieszkują bezludne tereny Australii Zachodniej, Terytorium Północnego oraz Queensland. Sprzeczności budzą Aborygeni z Nowej Zelandii, którzy często uznawani są za Maorysów. Obyczajowość, tradycja i kultura Aborygenów do dziś cieszy się zainteresowaniem antropologów i turystów. Co ciekawe, współczesne badania genetyczne potwierdzają, że Aborygeni to najstarsza cywilizacja świata.

Kim są Aborygeni?

Aborygeni to rasa ludzka uznawana za rdzennych mieszkańców Australii. Po przybyciu na jej tereny prowadzili koczowniczy tryb życia, zajmując się głównie łowiectwem, zbieractwem oraz rybołówstwem. Kiedy James Cook w 1770 r. dotarł na australijski kontynent, żyło tam około 600 plemion aborygeńskich, które porozumiewały się w 500 językach. Źródła historyczne podają, że około 10 tysięcy lat temu Aborygeni dotarli również do Tasmanii. Wskutek licznych konfliktów plemię stopniowo zaczęło się wyludniać. Na początku XX wieku mówiono nawet, że jest to lud wymierający. Obecnie populację rdzennych Australijczyków szacuje się na 220 tysięcy osób. Dość nietypowym zjawiskiem jest fakt, że grupa krwi Aborygenów występuje jedynie w dwóch fenotypach: A oraz 0, podczas gdy u ludzi innych ras występują aż cztery (A, B, AB, 0).

Aborygeni – ciekawostki

Rdzenna ludność Australii jest bardzo przywiązana do swojej kulturowości i duchowości, a zwyczaje Aborygenów są związane głównie z ich koczowniczym trybem życia i wierzeniami. Pierwotne plemiona, które zajmowały się myślistwem, potrafiły przebyć ogromne odległości, aby założyć tymczasowe obozy, zlokalizowane w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Spożywano głównie mięso, które uzupełniano jagodami, orzechami oraz dzikimi roślinami. Do zdobycia pożywienia służyły drewniane bumerangi, które rzucone w dal wracały do właściciela. Ciekawostką o Aborygenach australijskich jest również to, że niektóre z plemion opracowały swój język migowy, co pozwalało na bezgłośne porozumiewanie się podczas polowań.

Nie ulega wątpliwości, że pochodzenie Aborygenów determinuje ich kulturę i tradycję. Plemiona z pokolenia na pokolenie przekazywały sobie pieśni i legendy, aby jak dłużej zachować swoje dziedzictwo. Bardzo ważnym elementem życia społecznego była muzyka Aborygenów, której towarzyszyły corroborres , czyli uroczyste zgromadzenia plemienne. Nie mogło w nich zabraknąć tańców oraz opowieści o dawnej Australii. Wszystkim obrzędom towarzyszyły dźwięki tradycyjnego instrumentu didgeridoo .

Sztuka i malarstwo Aborygenów również mocno nawiązują do prowadzonego przez nich trybu życia. Widać to w naskalnych malowidłach, które przedstawiają plemiona podczas polowań oraz odbywania różnych rytuałów. Mało kto wie, że Aborygeni tworzyli dzieła również na piasku, który był farbowany naturalnymi barwnikami pozyskiwanymi ze zwierzęcej krwi, gliny, soków roślinnych czy zwęglonego drewna. Współcześni Aborygeni z Australii także zajmują się sztuką, w ramach której można wyróżnić style charakterystyczne dla poszczególnych artystów. Dzisiejsze obrazy powstają z połączenia kropek, linii i kresek o różnych rozmiarach i kolorach, z których każdy symbolizuje coś innego.

Ważną rolę w kulturze aborygeńskiej pełniły obrzędy inicjacyjne, polegające na przechodzeniu do kręgu ludzi dorosłych. Funkcję strażników tradycji, rytuałów oraz mitów, pełnili najstarsi mężczyźni, uważani na autorytet w zakresie wzorców społecznych. Najważniejszą częścią wierzeń Aborygenów była totemistyczna interpretacja powiązań człowieka z otaczającym światem. Jednym z najbardziej znanych elementów aborygeńskiej mitologii jest Czas Snu . Jest to najstarszy przekaz ustny, znany od ponad 50 tysięcy lat. Według wierzeń, wszystkie ziemskie istoty są ze sobą powiązane, tworząc jeden system wywodzący się od duchowych przodków. Aborygeni wierzą, że wszystkie wydarzenia pozostawiają fizyczne ślady, a z duchami żyjącymi w Czasie Snu można się porozumieć, odprawiając magiczne rytuały.

Australia i Aborygeni dziś

Współcześnie żyjący Aborygeni zmagają się z wieloma problemami związanymi z ich pochodzeniem. Często padają ofiarą prześladowań na tle rasistowskim i religijnym. Największa fala dyskryminacji miała miejsce w latach 1900–1970, gdy władze Australii nakazały odseparować aborygeńskie dzieci od swoich rodzin w ramach przymusowej asymilacji. Tę grupę Australijczyków (szacowaną na 50–200 tysięcy osób) określa się mianem „skradzionych pokoleń”. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku aborygeńskie organizacje domagały się przeprosin i odszkodowań za wyrządzone w przeszłości krzywdy. Na reakcję trzeba było czekać dość długo, bo dopiero w 2008 roku premier Australii Kevin Rudd w przemówieniu wygłoszonym w parlamencie oficjalnie przeprosił Aborygenów za prześladowania i dyskryminację.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Grant Faint/Getty Images

Pozostałe wiadomości