Podróże

Grecki archipelag Cyklady – które wyspy trzeba zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Cyklady, Grecja

Cyklady to znany na całym świecie grecki archipelag. Wyspy Cyklady odwiedzane są przede wszystkim ze względu na unikalne krajobrazy, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Są tam również godne uwagi zabytki, plaże i krystalicznie czysta woda.

Archipelag Cyklady składa się z wysp, które ogromnie się od siebie różnią. Dla miłośników życia nocnego idealna jest Mykonos. Białych domków z niebieskimi okiennicami jak z pocztówki można szukać między innymi na Santorini. Osoby marzące o oazie spokoju powinny odwiedzić Małe Cyklady.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Co to są Cyklady?

Grecki archipelag Cyklady składa się z 220 wysp rozsianych od Peloponezu aż do Krety. Leży w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Jego nazwa pochodzi od kręgu (w języku greckim kyklos), w jaki układają się wyspy. Archipelag zajmuje łącznie 2649 km2. Jedynie 24 wyspy są zamieszkane. Ich popularność wzrosła w latach 60. XX wieku. Wtedy zaczęły je odwiedzać tłumy turystów, zwiedzających najciekawsze miejsca archipelagu i odpoczywających na tutejszych plażach. Archipelag ma około 200 zatok. Jego stolicą jest Ermupolis, miasto znajdujące się na wyspie Síros.

Odwiedzający Cyklady greckie muszą wiedzieć, że poszczególne wyspy znacząco się od siebie różnią. Część z nich jest silnie skomercjalizowana i nastawiona na turystykę, natomiast na innych brak jest banków, a nawet dróg. Różnią się one architekturą. To co je łączy, to unikalne krajobrazy. Na zwiedzenie Cyklad warto zarezerwować sobie minimum 2 tygodnie, gdyż tak dużo jest na nich zabytków i innych atrakcji. Najlepszym momentem na wyjazd na wyspy Cyklady jest czerwiec i wrzesień, kiedy promy kursują regularnie, turystów nie ma zbyt dużo, ceny są rozsądne, a piękna pogoda gwarantowana. Do najpopularniejszych i tym samym najczęściej odwiedzanych wysp archipelagu należą Santorini, Mykonos i Naksos.

Najpopularniejsze wyspy Cyklad

Santorini to jedna z najchętniej odwiedzanych wysp zaliczanych do Cyklad. Dzięki niej Grecja jest kierunkiem turystycznym nie tylko Europejczyków. Santorini jest najbardziej na południe wysuniętą wyspą całego archipelagu, oddaloną od Krety o 110 km. Powstała w wyniku potężnego wybuchu wulkanu około XVI w. p.n.e. Kojarzona jest przede wszystkim z białymi domkami o niebieskich dachach i okiennicach, ulokowanymi na wysokich urwiskach. Na wyspie znajduje się kilkanaście wiosek. Niemal połowa mieszkańców Santorini ma domy w dwóch głównych osadach wyspy, którymi są Emporio na południu i Fira (stolica wyspy) na zachodzie. Znakiem rozpoznawczym wyspy są też kolorowe piaszczyste, żwirowe plaże, położone na wschodzie, i strome klify znajdujące się na zachodzie. Santorini otrzymała od UNESCO tytuł najpiękniejszej wyspy na świecie.

Cyklady nie byłyby tym samym bez Mykonos. Jest to miejsce idealne do imprezowania i odpoczynku. Przyciąga idealną pogodą – tu słońce świeci ok. 300 dni w roku. Główne miasto wyspy to Mykonos Town. Specjalnością tego miejsca są plaże i rozrywkowe życie nocne. Warto jednak zaznaczyć, że na Mykonos znajdą coś dla siebie także miłośnicy historii. Będąc w Mykonos, koniecznie trzeba wybrać się do Małej Wenecji, dzielnicy, w której znajdują się domy na linii morza. Na uwagę zasługują również widoczne z każdego miejsca na wyspie XVI-wieczne wiatraki i Biblioteka Miejska w mieście Mykonos z XVIII wieku. Chcąc poznać tutejszą historię i kulturę, można udać się do zbudowanego w 1905 roku Muzeum Archeologicznego, Egejskiego Muzeum Morskiego i Muzeum Folkloru.

W połowie drogi promem między Mykonos a Santorini leży wyspa Naksos, znana z mitologii greckiej jako miejsce zaślubin Ariadny i Dionizosa. Jest największą z Cyklad. Powierzchnia wyspy to 448 km2. Zachwyca kolorowymi wąwozami, porośniętymi oleandrami, długimi plażami ze złocistym piaskiem i skalistymi wzniesieniami. Warto wspomnieć, że Naksos ma najwyższe góry na Cykladach. Słynie również z kopalni szmaragdów.

Największym miasteczkiem na wyspie jest miasto o tej samej nazwie, którego znakiem rozpoznawczym jest masywna marmurowa brama, stanowiąca pamiątkę po antycznej świątyni Apolla. W trakcie poznawania Naksos warto zobaczyć też Wieżę Bazeos, zbudowaną w XVII wieku. W przeszłości funkcjonowała ona jako klasztor Krzyża Prawdziwego. Na wyspie nie brakuje piaszczystych plaż, spośród których na uwagę zasługuje Agios Prokopios czy Moutsouna Beach.

Małe Cyklady

Charakterystyczną grupą wysp w archipelagu są Małe Cyklady. Znajdują się między Dużymi Cykladami, a dokładnie między Naksos a Amorgos. Cechą charakterystyczną tej części Grecji jest nietknięty krajobraz – turyści z reguły tu nie docierają. Niektóre z Małych Cyklad nie są zamieszkałe, a na innych znajdują się jedynie niewielkie wioski.

Do Małych Cyklad należy wyspa Schinoussa, której znakiem rozpoznawczym są odizolowane plaże, do których można dojść na piechotę, krystalicznie czysta woda i kościół Panagia Akathi. Pływając między wyspami Małych Cyklad, warto zwrócić uwagę na Koufonissi, złożoną z dwóch wysp oddzielonych wąską cieśniną. Na Koufonissi można podziwiać malownicze ruiny i urokliwe kościółki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sven Hansche/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości