Wzorowe zaproszenie na ślub i komunię. Ekspertka tłumaczy, co powinno się na nim znaleźć

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniu
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Sezon na śluby, chrzty i komunie ruszył pełną parą. Aby podkreślić wyjątkowość uroczystości, organizatorzy przykładają bardzo dużą wagę do zaproszeń, które wysyłane są do gości. Jak poprawnie je przygotować? Które szablony cieszą się największą popularnością? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Dominika Grodowska ekspert savoir-vivre oraz Małgorzata Małecka, kaligrafka, projektantka zaproszeń.

Co napisać na zaproszeniu?

W pierwszej kolejności na zaproszeniu musi się znaleźć informacja, kto zaprasza. - Tu jest zasada, która brzmi, że piszemy [...] w trzeciej osobie, czyli nie mam zaszczyt [...], tylko Dominika i Jakub Grodowscy mają zaszczyt zaprosić - mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Grodowska, ekspert savoir-vivre. Na zaproszeniu muszą się pojawić także informacje - kogo, gdzie, kiedy i na co chce zaprosić. Warto także dodać, że oczekujemy potwierdzenia, czy ktoś pojawi się na uroczystości, czy nie. Taką prośbę wyraża - pochodzący z francuskiego - skrót R.S.V.P. - Zachęcam jednak do stosowania ojczystego języka, ponieważ francuski nie jest już tak popularny, jak kiedyś. Im prostsze, im jaśniejsze będzie zaproszenie - tym lepsze - mówiła Dominika Grodowska.

Na zaproszeniu może się także znaleźć informacja, że zapraszamy kogoś z osobą towarzyszącą. Jeśli znamy jej imię i nazwisko to należy je podać. W sytuacji, gdy zapraszamy kogoś z dziećmi - trzeba to napisać na zaproszeniu. Należy pamiętać, że jeśli na zaproszeniu nie ma informacji, że zapraszana osoba, para może przyjść z dzieckiem, oznacza to, że uroczystość przeznaczona jest tylko dla dorosłych.

Jakie szablony zaproszeń wybieramy najczęściej?

Okazuje się, że trendów w zaproszeniach jest wiele, bo też mamy bardzo różne oczekiwania. - Śluby stały się niesamowitymi przyjęciami, które pary urządzają naprawdę bardzo po swojemu. Kombinują, mają swoje pomysły. Każdy szuka trochę czego innego. Zaproszenie jest trailerem tego przyjęcia - mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Małecka kaligrafka, projektantka zaproszeń.

Ciągle bardzo popularne są wszelkie zieloności, kwiatowe akcenty. Czasem zaproszenie składa się z kilku kart. - To jest taki ważny trend. Często [...] na jednej karcie pojawiają się najważniejsze informacje, a później pojawiają się dodatkowe karty, [...], jest dużo bibelotów, [...], mniejszych, większych, związanych takim sznureczkiem, taką kokardką. I na tych dodatkowych kartach pojawiają się przeróżne rzeczy - mówiła Małgorzata Małecka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości