Czy można przerwać zwolnienie lekarskie na prośbę pracodawcy? Czy będą konsekwencje?

Zwolnienie lekarskie
Czy można przerwać zwolnienie lekarskie na prośbę pracodawcy? Czy będą konsekwencje?
Źródło: Moyo Studio/GettyImages
Często zdarza się, że pracodawca, powołując się na braki kadrowe czy grożąc wręcz zwolnieniem, stara się wymusić na pracowniku wcześniejszy powrót do pracy z L4. Jak należy zachować się w takiej sytuacji? Czy przerwanie zwolnienia lekarskiego jest w ogóle dozwolone? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Według przepisów zawartych w kodeksie pracy, przerwanie pobytu na L4 nie jest możliwe. Może skończyć się poważnymi konsekwencjami, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jakimi? Czy są wyjątki od tej reguły?

L4 może skrócić tylko lekarz

Wystawiając L4 lekarz poświadcza, że pracownik nie jest zdolny do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Dlatego też zwolnienie lekarskie może zostać skrócone tylko wtedy, gdy pracownik wyzdrowieje szybciej niż zakładano. Warto jednak pamiętać, że decyzja dotycząca przerwania/skrócenia L4 należy wyłącznie do wystawiającego je lekarza. Nie może o tym zadecydować ani pracownik, ani tym bardziej pracodawca.

Dalsza część artykułu pod materiałów wideo

Finanse i praca

Maciej Samcik
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?

Skrócenie zwolnienia lekarskiego jest możliwe wtedy, gdy zostało ono wystawione na 30 dni. Jeśli pracownik chce skrócić swój pobyt na L4 musi udać się do lekarza i ponownie poddać badaniom. Jeśli jego stan rzeczywiście się poprawił, lekarz może wydać zaświadczenie potwierdzające zdolność pracownika do podjęcia obowiązków służbowych. Okres zwolnienia może skrócić również lekarz orzecznik ZUS. Nie można zrobić tego natomiast samowolnie i wrócić do pracy wcześniej, gdyż można tym ściągnąć na siebie poważne konsekwencje.

Przerwanie L4 - konsekwencje dla pracownika

Pracownik, który wróci do pracy mimo zwolnienia lekarskiego, naraża się na spore problemy. Największym z nich jest utrata prawa do zasiłku chorobowego. Warto pamiętać, że w takim przypadku zakwestionowany może zostać również okres, w którym pracownik rzeczywiście dochodził do siebie przebywając w domu. Aby tego uniknąć należy więc podążać za wskazówkami swojego lekarza i zostać na L4 do końca jego trwania. Dzięki temu nie będzie trzeba się martwić o tego typu problemy. Jeśli pracownik czuje się lepiej, powinien udać się, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do swojego lekarza. On jest jedyną osobą mogącą podjąć decyzję o skróceniu zwolnienia lekarskiego.

Przerwanie L4 - konsekwencje dla pracodawcy

L4 to poświadczona przez lekarza niezdolność do pracy. Pracodawca nie może więc dopuścić przebywającego na zwolnieniu pracownika do wykonywania obowiązków. Jeżeli mimo to pracodawca zdecyduje się zezwolić na wcześniejszy powrót pracownika lub wręcz sam chce skrócenie zwolnienia lekarskiego wymusić, narusza przepisy kodeksu pracy, a także zasady BHP. Jeżeli pracownik zdecyduje się samowolnie przerwać L4, a pracodawca dopuści go do pracy, będzie mu grozić grzywna w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych. Lepiej więc zastanowić się, czy faktycznie warto namawiać pracowników do takich działań lub na nie zezwalać.

Czy można zostać zwolnionym za przebywanie na zwolnieniu lekarskim?

Wciąż niestety zdarza się, że pracodawcy zniechęcają pracowników do zwolnień lekarskich, strasząc ich zwolnieniem z pracy. Wielu pracowników bardzo się tego obawia. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, warto uświadomić pracodawcy, że zwolnienie lekarskie nie jest podstawą do rozwiązania stosunku pracy. Wyjątek stanowią przypadki, gdy L4 jest zbyt długie, czyli trwa 3 miesiące w przypadku nowych pracowników lub gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

Jeżeli pracodawca mimo to będzie usiłował dokonać zwolnienia, pracownik ma możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości