Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował poradnik pacjenta - co robić, kiedy rozchorujemy się na urlopie i w podróży? Wbrew pozorom wcale nie musimy wracać do domu, pomoc medyczną możemy uzyskać na miejscu. Gdzie należy się zgłosić?
Gdzie pójść do lekarza, kiedy zachorujemy na urlopie poza miejscem zamieszkania
Kiedy zachorujemy, przebywając na urlopie lub wakacjach, wcale nie musimy wracać do domu. Chociaż choroba może uprzykrzyć nam wyjazd, to warto pamiętać, że z pomocy lekarskiej warto skorzystać na miejscu. Nie ma potrzeby odwiedzenia przypisanego nam lekarza rodzinnego - ze świadczeń można korzystać w całym kraju i w dowolnej placówce.
- Ubezpieczeni mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie całego kraju - czytamy w poradniku na nfz.gov.pl. - Nie obowiązuje rejonizacja, dlatego na wizytę lekarską umówisz się w dowolnie wybranej placówce w Polsce - dodano.
Zatem jeśli potrzebujemy, można umówić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jak podkreślono w poradniku - nie potrzeba skierowania, aby umówić się do lekarza POZ. Przyjmuje on od poniedziałku do piątku między 8 a 18. Ponadto można skorzystać z pomocy medycznej przez telefon.
Pomoc medyczna przez telefon - konsultacja telefoniczna na urlopie
W przypadku choroby można skonsultować się z lekarzem bądź pielęgniarką przez telefon. W tym celu należy zadzwonić pod bezpłatny numer Teleplatformy Pierwszego kontaktu (800 137 200). Jak podaje w komunikacie NFZ, bezpłatna infolinia jest "dostępna w dni robocze, w godz. od 18:00 do 8:00 następnego dnia oraz przez całą dobę w weekendy i święta".
Poprzez konsultację telefoniczną można uzyskać e-receptę lub e-zwolnienie, o ile wymaga tego nasz stan zdrowia. Jeśli jednak taka porada będzie niewystarczająca, personel "może zalecić wizytę w najbliższej placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej".
Weekendowa pomoc medyczna na urlopie - gdzie się zgłosić?
W weekendy i święta, kiedy nie przyjmuje lekarz POZ, można zgłosić się do placówek opieki medycznej nocnej i świątecznej. Działają one przez całą dobę w weekendy i święta, nie potrzeba do nich skierowania, a pomoc otrzymamy bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Tu znajdziesz adresy punktów NiŚOZ.
W przypadku problemów stomatologicznych można skorzystać z pomocy w poradni doraźnej opieki stomatologicznej. Czynne są one od 19 do 7 oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni wolne od pracy.
Zagrożenie zdrowia i życia na urlopie - co robić?
W przypadku zagrożenia życia należy wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy: 112 lub 999. Można także udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). - Pamiętaj, to miejsce, w którym ratuje się życie! - zaapelowano w komunikacie.
W przypadku zagrożenia życia należy udać się do najbliższego SOR-u. Tam lekarz kieruje na badania oraz konsultacje niezbędne ze względu na "stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia".
Adresy SOR można znaleźć tutaj.
Co zrobić, kiedy zachorowaliśmy na urlopie za granicą?
W przypadku zachorowania za granicą, ale na obszarze Unii Europejskiej, obowiązuje tzw. karta EKUZ. Dzięki niej obywatele Polski otrzymują "niezbędną pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele państwa", do którego się wyjeżdża. Ułatwia ona także korzystanie z opieki medycznej w państwach EFTA oraz Wielkiej Brytanii. Zatem jeśli zachorowaliśmy, należy udać się do placówki medycznej z kartą EKUZ.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Pełny poradnik NFZ znajdziesz tutaj.
Zobacz także:
- Dlaczego po wyjeździe na urlop zaraz zaczynamy chorować?
- Mają urlop, ale nie potrafią odpocząć i odczuwają stres związany z pracą. Psycholog: "Spotykam się z tym codziennie"
- Wakacyjne FOMO. Jak sami psujemy sobie wypoczynek?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: NFZ
Źródło zdjęcia głównego: Photodjo/Getty Images