Stresslaxing. Co to jest? Kogo dotyka?
Czekają na wymarzony urlop wypoczynkowy. Planują wyjazd i liczą na błogie lenistwo, ale to błogie lenistwo wcale nie następuje. Dlaczego? Ponieważ ich głowa jest nieustannie przepełniona myślami o obowiązkach.
Przed wakacjami pracują ponad siły, by przygotować firmę na swoją dłuższą nieobecność. Przez pierwszą część urlopu wciąż analizują to, czym zawodowo ekscytowali się bądź irytowali w ostatnim czasie. Później mają do siebie pretensje, że nie wykorzystują wolnych chwil produktywnie. Próbują odpocząć, jednak świadomość tego, jakimi sprawami służbowymi muszą się zająć po powrocie z wyjazdu, wywołuje w nich nieprzyjemne napięcie. Minuty i godziny płyną nieubłaganie, aż w końcu nadchodzi moment, w którym urlopowicze ze smutkiem zaczynają odliczać dni do końca "wolnego".
Gros pracowników zna doskonale opisany powyżej schemat. To błędne koło, z którego trudno wyjść, a które psychologowie zdążyli już nazwać stresslaxingiem.
- To schemat popadania w stres w chwili, gdy człowiek próbuje się zrelaksować. Prowadzi do stanu podwyższonej gotowości układu nerwowego, która generuje nieustający niepokój, unikanie odpoczynku, poczucie winy w związku z rzekomym marnotrawieniem czasu oraz myślenie o pracy w trakcie weekendu albo urlopu - tłumaczy dla dziendobry.tvn.pl dr Mateusz Grzesiak.
Jak spędzić wakacje?
Psycholog zaznacza, że przyczyn takiego zjawiska może być wiele i są one uzależnione do jednostki, ale warto wyodrębnić te główne i najczęściej spotykane.
- Są nimi trendy kulturowe świata zachodniego wartościujące człowieka w oparciu o jego sukcesy zawodowe. To tworzy presję, generuje stres i dewaluuje rolę odpoczynku - uświadamia ekspert.
Najbardziej narażone na wpływ wspomnianej kultury są osoby ze schematami deprywacji miłości i bliskości - Mają tendencję do niezwracania uwagi na swoje potrzeby i nie traktują siebie jako priorytet, przez co po prostu nie słuchają swojego ciała, odrzucają uczucia i uciekają w pracę - wyjaśnia nasz rozmówca.
Urlop wypoczynkowy a stres. Jak pozbyć się uciążliwych myśli?
Dr Mateusz Grzesiak pracuje głównie z przedsiębiorcami i menadżerami, dlatego niemal codziennie ma w swojej karierze zawodowej do czynienia ze stresslaxingiem.
- Zdecydowana większość z nich żyje z tym schematem. Wartościują się poprzez wyniki, są napędzani deficytami z przeszłości, osiągają sukcesy, z których nie zawsze potrafią się cieszyć. Mają pięknie wyglądający świat zewnętrzny z wypełnionym bólem światem wewnętrznym - ocenia psycholog.
Specjalista nie ukrywa, że najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się problemu jest świadome podjęcie terapii, podczas której warto "przerobić swoje dysfunkcyjne schematy, uwzględnić wyparte uczucia oraz zmienić poczucie własnej wartości z opartego o wyniki zawodowe na poczucie faktycznego szczęścia".
Według dr. Mateusza Grzesiaka pomocne będą również:
- zmiana środowiska na takie, które ceni spokojny, rodzinny i relacyjny styl życia;
- akceptowanie i adresowanie emocji;
- wyznaczenie osobistych celów;
- rozwój pod kątem osobowościowym;
- znalezienie pasji;
- zbliżenie się do rodziny.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego trzeba się nauczyć odpoczywać? Psycholog wyjaśnia, czym jest stresslaxing
- "Gonitwa za doskonałością nie zna granic". Jak nauczyć się odpuszczać?
- Edyta Pazura zdradziła, gdzie ukrywa się przed dziećmi. Fani: "To jest bardzo dobre miejsce"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Farknot_Architect/Getty Images